Wyzwalacz Yongnuo YN-E3-RT i odbiorniki YNE3-RX

YN-E3-RT, YNE3-RX
YN-E3-RT, YNE3-RX

Nadszedł czas aby wymienić stare, połamane i poklejone wyzwalacze Phottix Strato II na nowsze rozwiązanie wraz ze wsparciem TTL. Z Phottixów byłem bardzo zadowolony do czasu, kiedy nie połamał się nadajnik. System Strato II to lekkie, niewielkie wyzwalacze,  na baterie AAA. Niestety, jego konstrukcja nie wytrzymuje sił podczas reportażu z nałożoną na niego lampą Canon 580 EX II i po ok. roku takiego używania popękał, aż w końcu mocowanie oderwało się.

Zakupiłem Yongnuo YN-E3-RT oraz dwa odbiorniki YNE3-RX dla lamp, które nie współpracują z systemem RT. Kierowałem się głównie ceną jak i tym, aby system wyzwalaczy działał w obecnym standardzie sterowania bezprzewodowego błyskiem Canon RT. Po zakupie od razu pobrałem oprogramowanie firmware ze strony producenta i bez problemów zaktualizowałem do najnowszych wersji.

Wyzwalacz YN-E3-RT jest chińską podróbką ST-E3-RT, ale z tworzywa dość dobrej jakości, posiada zatrzask na stopkę w aparacie (wiele wyzwalaczy YN nie posiada blokady). Bardzo dobrze współpracuje z body, aparat widzi go tak, jakbyśmy mieli zapiętą lampę systemu Speedlite. Zasilają go dwie baterie AA. Bez problemu “linkuje” się z lampami systemu RT Canona jak i Yongnuo. Sterowanie TTLem, grupami, synchronizacją, wygląda tak, jak w rozwiązaniu Canona. W przeciwieństwie do ST-E3-RT posiada bardzo przydatną funkcję – wspomaganie AF.

Odbiorniki YNE3-RX są wymagane jeżeli chcemy wyzwalać inne lampy np. 580 EX II Canona (jak w moim przypadku) i mieć sterowanie, lub lampy studyjne oraz manualne tzw. hotshoe (działają oczywiście tylko w trybie manualnym, bez sterowania).  Natomiast jeśli korzystamy tylko i wyłącznie z lamp w systemie RT, to YNE3-RX są zbędne.

Receivery Yongnuo wykonane zostały ze słabszego niż wyzwalacz tworzywa, nie posiadają zabezpieczenia na stopce statywowej (Phottix wyposażono w pokrętło dociskowe) przez co mogą wysunąć się z mocowania, ale mają gwint statywowy. Zasilane są bateriami AA, dodano wyświetlacz LCD, przez co są większe i cięższe od Phottixa. Bez problemu działa sterowanie z oficjalnie wspieranymi lampami TTL czyli: Canon 600EX( RT), 580EXII, 430EX II, Yongnuo YN568EX II (C), YN565EX (C), YN468 II (C), YN467 II (C), YN465 (C). Lampy studyjne podłączamy poprzez złącze PC w wyzwalaczu. Możliwe jest podpięcie starszych lamp np. Canon 540EZ, ale należy zaślepić styki służące do komunikacji pozostawiając tylko pin odpowiadający za wyzwolenie typu hotshoe (gorącej stopki). W ten sposób możemy błyskać w trybie manualnym dowolną lampą błyskową, no prawie dowolną, ponieważ napięcie na stopce lampy nie może być wyższe od 5V.

Niedługo napiszę jak sprawuje się wyzwalacz YN-E3-RT podczas pracy oraz różnice pomiędzy nim a Canonem ST-E3-RT

Dodaj komentarz