Dlaczego Lightroom 6 (CC) nie jest fajny

Adobe Lightroom 6 2015 CC 6.1 GPU

Edit: 09.09.2016 UWAGA! Czytasz post, który może być już nieaktualny. Obecnie LR6/CC po kilku patchach jest o wiele lepszym narzędziem niż za czasów wersji 6.1.

Jakiś czas temu wyszedł Adobe Lightroom 6 (Lightroom CC), z tydzień temu wypuszczono poprawkę podnoszącą numerek do 6.1. Najważniejszymi zmianami w stosunku do LR5 są:

  • tworzenie panoram,
  • składanie HDR,
  • lokalna korekcja pędzelkiem gradientów i Radial Filter,
  • wsparcie GPU w module Develop
  • w wersji 6.1 dodano opcję Dehaze pomagającą zlikwidować mgiełkę np. przy fotografii krajobrazowej.

To, na co liczyłem najbardziej, czyli wsparcie GPU przy pracy z programem nie działa jak należy. Jak to napisał (w wolnym tłumaczeniu) Victor Wolansky na oficjalnym forum Adobe i z czym zgadzam się w 100%:

Osoby, które zadecydowały o wydaniu tej wersji powinny zostać zwolnione z pracy… Albo, beznadziejna decyzja działu marketingowego, gdy programiści mówią “jeszcze nie jesteśmy gotowi”, a marketing mówi “nie szkodzi, wypuszczamy”.

Lightroom 6.1 jest potwornym mułem pod względem responsywności interfejsu, bez względu na ilość rdzeni CPU, dysków SSD, pamięci RAM, potęgi GPU. Przez chwilę działa super, suwaki, krzywe wyraźnie przyspieszają, ale ma to miejsce do czasu przełączenia się na kolejne zdjęcie lub do użycia narzędzia lokalnej obróbki.
Adobe wprost mówi, jeśli chodzi Ci wolno, to wyłącz wsparcie dla GPU… Czyli to, co miało przyspieszać pracę powoduje, że program działa źle. Przy akceleracji karty graficznej praktycznie nieużywalna jest lokalna obróbka pędzelkiem, pojawiają się artefakty, renderowanie podglądów zdjęć 1:1 trwa dużo wolniej, nie działa podgląd operacji alt+”suwak”.  Adobe tłumaczy się tym, że przewagę GPU widać w przypadku dużych rozdzielczości np. z Retina Display, ale co z tego, skoro powyższe błędy dalej występują. W moim przypadku przesiadka na Lightrooma CC jest bezcelowa. Sporadyczne złożenie HDR, praktycznie dla zabawy, mogę zrobić w QTpfsGUI, okazjonalnie panoramę skleić w Huginie i nie ma potrzeby w inwestowanie zamulonego Lightrooma, który nie nadaje się do codziennej pracy z masą zdjęć.

3 Komentarze

  • Trudno oponować, tragedia… pracując na rawach z 810, program umiera….

    • dodam że I5, dysk SSD 850 EVO, ramu 32Gb i grafika Quadro K5000 wydaje się bezużyteczna…

  • Mam dokładnie to samo, na LR5 wszystko chodziło płynnie, preview budowało szybciej. U mnie problem występuje do tej pory. :(

Dodaj komentarz