Jak poprawnie tworzyć HDR w Lightroomie

Niedawno, na jednym z popularnych ogólnoświatowych forum fotograficznym trwała zażarta dyskusja na temat składania HDR w Adobe Lightroom. Walka toczyła się pomiędzy tymi, którzy uważają, że wystarczą dwie skrajne ekspozycje – na światła i na cienie np. 3EV na plus i minus, oraz zwolennikami tradycyjnego fotografowania na trzech ujęciach np. 0, +3EV i -3EV. Teoretycznie dwa ujęcia powinny wystarczyć i czas zrobienia takiego HDRa byłby w wyniku krótszy. Jak jest w rzeczywistości? Sprawdźmy.

Weźmy typową fotografię wnętrz – zdjęcie pokoju hotelowego. Wykonałem je w trzech ekspozycjach. Lewe zostało zmontowany ze wszystkich trzech ujęć, zaś prawe tylko z dwóch skrajnych ekspozycji. Na pierwszy rzut oka zdjęcia wyglądają identycznie.

HDRy zmontowane w  Lightroomie. Po lewej zmontowane z trzech ekspozycji, po prawej dwóch

Przy przybliżeniu widzimy, że złożenie HDR w Lightroomie z dwóch ujęć mocno traci na jakości. Pojawia się “papka” i to nie w cieniach czy światłach, tylko w średnich tonach.

HDR Lightroom

Zobaczmy na innym zdjęciu, w innych warunkach oświetleniowych. Fotografia przedstawia salę konferencyjną, do której wykonania wystarczyłoby tylko jedno zdjęcie, ale ze względu na w miarę równe światło zobaczmy jak zachowa się HDR złączony w LR.

HDR Lightroom
Zdjęcia po montażu do HDR, po lewej trzy ekspozycje, po prawej dwie.

Zbliżenie ukazuje błędy takiego HDRa. Na gładkich powierzchniach pojawiają się artefakty.

HDR Lightroom

Wniosek jest jeden. Jeżeli wykonujecie fotografie wnętrz, to nie warto zaoszczędzać na czasie tworząc HDRy z dwóch ekspozycji. Wykonujmy je tradycyjnie, na trzech ujęciach. Zawsze mamy do dyspozycji więcej informacji w pliku i więcej możliwości manipulacji na zdjęciu.

Dodaj komentarz