Jak przyspieszyć pracę w Lightroomie.

Lightroom maciej chyra

Użytkownicy Lightrooma, zwłaszcza ci, którzy pracują w nim zawodowo i na setkach/tysiącach zdjęć, narzekają na wolną pracę programu. Jako użyszkodnik pracujący od dawna na tym oprogramowaniu przedstawiam poniżej moje doświadczenia, jak przyspieszyć lub co robić, aby LR nie “zamulał”.

  1. Lightroom działa lepiej na procesorach Intela niż AMD. Jeśli macie AMD z rdzeniem Buldożera, to jesteście skazani na “czkawki” podczas przechodzenia pomiędzy zdjęciami i w trakcie przesuwania, zoomowania. Jeśli Intel, to też najlepiej inwestować w co najmniej i5. CPU odgrywa kluczową rolę w Adobe Lightroom. To procesor generuje podglądy z RAW, to on odpowiada za operacje w module develop i za eksport zdjęć. Im mocniejszy procek, tym lepiej (Lightroom od wersji 6 posiada możliwość przejęcia przez GPU części operacji).
  2. GPU – karta graficzna nie odgrywa większej roli, służy w głównej mierze tylko do wyświetlania obrazu. ALE! Od wersji 6tej zaczyna się wsparcie dla obliczeń wykonywanych za jej pomocą. Odciąża to co prawda procesor, ale jeszcze bywają z tym problemy. Przyrost prędkości jest wyraźny w przypadku dość mocnej jednostki, ale obsługiwane jest tylko część funkcji Lightrooma.
  3. RAM – obecnie ilość pamięci operacyjnej dla Lightrooma i w miarę komfortowej pracy z systemem operacyjnym (muza w tle, internety), to 8GB. Jeśli chcemy np. pracować równolegle z LR i Photoshopem z duuużymi plikami, z duuużą ilością warstw, to od razu pakujmy 16GB i więcej.
  4. SSD czy HDD. Moja konfiguracja to: magazyn zdjęć na HDD, prevki, cache i katalog, na którym aktualnie pracuję na SSD ponieważ:
  5. generuję partię zdjęć, na której pracuję, do Smart Preview i trzymam na SSD (HDD magazynem jest, odłączanym). Workflow ze Smart Prevkami jest o wiele szybszy. O wiele sprawniej LR generuje podglądy, przechodzi pomiędzy nimi, ponieważ są znacznie mniejsze od oryginalnych RAWów i nie ma potrzeby nanoszenia ustawień na pełnej rozdzielczości zdjęcia. Opcje pożerające moc, takie jak odszumianie, wyostrzanie, lokalna obróbka o wiele mniej wówczas obciążają procesor.
  6. Usunięcie modułów, z których nie korzystamy np. maps, albumy. Powoduje to szybszy start programu.
  7. Co kilkaset zdjęć warto zrobić restart LR a nawet całego komputera w celu zwolnienia pamięci RAM.

Jeżeli masz swoje sprawdzone metody na przyspieszenie pracy z Lightroomem podziel się nimi, z nami, w komentarzu!

Dodaj komentarz