Jak naprawić problem wysokiego użycia dysków – macOS, mdworker

Unitek hdd ssd dock station stacja dokująca Jeżeli w swoim Macu posiadasz wiele dysków twardych, czy to w Mac Pro, czy zewnętrzne w iMacu, Mac Booku itd. i widzisz, że pracują jak szalone i “zamulają” system (odczuwalne spadki wydajności, “cięcie się” operacji) nawet w stanie bezczynności, to może być sprawka procesu mdworker. Jest to proces odpowiadający za indeksowanie zawartości dysków dla Spotlighta. Oczywiście Spotlight to świetne narzędzie w macOS, ale czy na pewno musi wszystko indeksować? Jeżeli korzystasz z dysków magazynujących np. zdjęcia, klipy wideo, pliki tymczasowe/proxy lub z backupami, to raczej nie ma potrzeby aby mdworker wiecznie je indeksował przez co wykorzystywał większość możliwości tych urządzeń, zasobów pamięci i procesora. W moim przypadku mdworker skutecznie utrudniał pracę w Lightroomie, ponieważ zaczął indeksować napędy, na których znajdowały się katalogi LR (setki tysięcy małych plików, wygenerowanych prevek i smart preview) i terabajty zdjęć. Praca w LR rwała się, wczytywanie zdjęć trwało bardzo wolno. Poniżej przedstawiam sposób jak uniknąć nadmiernego “mielenia” dysków przez mdworker’a.

 1. Jeżeli posiadasz objawy jw., czyli, dyski pracują chociaż nie wiesz dlaczego, komputer “muli się”, przycina, sprawdź wpierw co to powoduje. Uruchom terminal i wpisz w nim:

  sudo fs_usage

  Komenda ta pozwala sprawdzić, co w danej chwili korzysta z systemu plików. U mnie wyniki wyglądają jak poniżej. Widać jak mdworker akurat namiętnie mieli moje katalogi Lightrooma.
  mdworker macos terminal

 2.  Wyłączenie mdworker’a jest bardzo proste. Przechodzimy do “Preferencje systemowe” -> Spotlight
 3. W zakładce Prywatność dodajemy dyski,  lub tylko precyzujemy foldery, które mdworker ma pominąć przy indeksowaniu. W moim przypadku są to trzy dyski – magazyny plików, w sumie ok 6TB danych – zdjęcia, katalogi Lightrooma, backupy, pliki robocze.
  mdworker macos spotlight 4. Uruchamiamy komputer ponownie, lub tylko restartujemy proces mdworker. Zamulanie jak ręką odjął ;)

Dodaj komentarz