Sony DSC-HX200 – krótka recenzja nowego modelu zaawansowanego kompaktu od Sony

Niedawno Sony zaprezentował nowe modele aparatów kompaktowych serii Cyber-shot. Miałem okazję przyjrzeć się bliżej najbardziej zaawansowanemu z zaprezentowanych cyfrówek – Sony DSC-HX200V.

Dlaczego zainteresowałem się kompaktem? Chociażby dlatego, że lustrzanka jest za duża, za ciężka i za droga aby zabierać ją w niektóre miejsca np. długie wycieczki piesze i rowerowe, imprezy, miejsca o „podwyższonym ryzyku utraty sprzętu” :). Wędrowanie przez miasto z Sonym było niesamowite. Nikt nie zwracał na mnie uwagi, co jest niemożliwe gdy chodzę z dużą lustrzanką i sporym białym teleobiektywem. Wróćmy jednak do DSC-HX200V.

Aparacik, można określić, że jest wypchany możliwościami – począwszy od optycznego zoomu 30-krotnego, uchylanego wyświetlacza, GPS po rozbudowane opcje fotografowania i filmowania. Spójrzcie na skróconą specyfikację aparatu oraz na pełną dostępną na stronie SONY: link do SONY

Zoom optyczny 30x
Ogniskowa (f= mm) 4,8 — 144
Ogniskowa (f=, w przeliczeniu na format 35 mm) 27 — 810
Makrofotografia (cm) iAuto: AF (szeroki kąt: około 1 cm do nieskończoności, teleobiektyw: około 200 cm do nieskończoności) / Autoprogram: AF (szeroki kąt: około 1 cm do nieskończoności, teleobiektyw: ok. 200 cm do nieskończoności)
Średnica filtra (mm) NIE
Współpraca z konwerterem NIE
Obiektyw Carl Zeiss®Sony G TAKNIE
Typ przetwornikaRozmiar (w calach) Przetwornik CMOS Exmor R™Typ 1/2,3″ (7,76 mm)
Efektywna liczba pikseli (w megapikselach) Około 18,2
Procesor BIONZ™ TAK
GPS TAK
Możliwości fotografowania Rozpoznawanie twarzy,Tryb wykrywania uśmiechu,Tryb gładkiej skóry,Efekt rozmycia tła,HDR
Inteligentny tryb panoramy,
3D Sweep Panorama
Autofocus Wielopunktowy z wyborem czujnika,
Czasy otwarcia migawki w trybie automatycznym (s) Inteligentna automatyka (4″ — 1/4000) / Autoprogram (1″ — 1/4000) / Preselekcja czasu migawki (30″ — 1/4000) / Preselekcja przysłony (8″ — 1/2000) / Ręczny (30″ — 1/4000)
Czułość ISO (REI) ISO 100 — 3200 (iAuto), ISO 100 — 12 800 (zaawansowana automatyka), ISO 100 — 1600 (autoprogram)
Tryby fotografowania P/S/A/M, Tryby tematyczne
Ręczna regulacja ostrości (Manual Focus) TAK
Stabilizator obrazu SteadyShot
Wbudowana lampa błyskowa TAK
Wizjer elektroniczny TAK
Uchylany ekran LCD TAK
Zapis zdjęć JPEG
Zapis video AVCHD
Gniazda Wielofunkcyjne złącze z HDMicroUSB, Hi-Speed USB (USB2.0), Micro HDMI®, wejście zasilaniaWielozłączeUSB 2.0 Hi-Speed

Sony DSC-HX200V po wyjęciu z pudełka robi bardzo dobre wrażenie. Lekki, wszystko dobrze spasowane bez luzów, dobrej jakości tworzywo sprawia wrażenie jakby obudowa była magnezowa, płynnie obracający się pierścień zoom lub manualnego ostrzenia. Grip aparatu jest głęboki, pokryty gumą i dobrze wyprofilowany. Pomimo niewielkich rozmiarów aparacik trzyma się komfortowo i pewnie.

W komplecie z aparatem otrzymujemy pasek na szyję, dekielek na obiektyw, akumulator, ładowarkę/zasilacz, obszerną instrukcję i oprogramowanie. Pierwszy raz spotkałem się, że producent nie dostarcza ładowarki, tylko ładowanie akumulatorka odbywa się za pośrednictwem zasilacza podłączonego do aparatu. Plusem tego rozwiązania jest to, że mamy możliwość podłączenia stałego zasilania do aparatu. Natomiast niewygodne to jest, gdy posiadamy kilka akumulatorów i chcielibyśmy jeden ładować podczas, gdy aparat jest używany z innym. Po pierwszym włożeniu baterii i karty SD aparat prosi o skonfigurowanie ustawień takich jak aktualny czas i data.

Fotografowanie

Aparat Sony DSC-HX200V posiada rozbudowane tryby fotografowania. Dla kreatywnych fotografów dostępne są tryby: manualny, z preselekcją czasu lub przysłony, predefiniowane ustawienia, zaś dla amatorów tryby automatyczne lub dobrane ustawienia według scenerii. Automat ma dodatkowe możliwości nasycania, wyostrzania, nadawania efektów zdjęciom i wiele wiele innych (patrz specyfikacja aparatu). Dzięki tym funkcjom amatorzy fotografii mogą uzyskać ciekawe efekty bez najmniejszej znajomości programów graficznych. Wystarczy jeden „pstryk” z interesującą nas funkcją a uzyskamy dużo ciekawsze zdjęcie.

Autofocus pracuje cicho i bardzo szybko jak na kompakt (nie na darmo Sony chwali się jego prędkością). Potrafił zgubić się pod ostre światło lub mało kontrastowych sceneriach, ale nawet porządna lustrzanka miała z tym problemy, tak więc można mu to wybaczyć.
Pierścień zoom obraca się bardzo płynnie a przy manualnym ostrzeniu czy to podczas robienia zdjęć czy filmowaniu umożliwia precyzyjne ustawianie ostrości.
Zaskoczyła mnie opcja makro. Większość kompaktów ma symbol kwiatka sugerujący tryb makrofotografii, zaś w DSC-HX200V wystarczy odpowiednio zbliżyć się do obiektu a ogniskowanie samo przestawi się na fotografowanie z bliskiej odległości (nawet 1cm!).

Tworzenie panoram – odbywa się w trywialny sposób. Wystarczy wybrać program panoramy, nacisnąć spust migawki i przesuwać aparat zgodnie ze wskazywaną strzałką aby uzyskać gotową, zmontowaną panoramę.

fot.: www.maciejchyra.comPanorama wykonana z redukcją EV “na minus”

fot.: www.maciejchyra.comOsoba na zdjęciu przemieszczała się wraz z ruchem wykonywania panoramy i teoretycznie powinna powielać się. Aparat jednak złożył panoramę bez powtarzającej się postaci.

GPS – dzięki niemu zdjęcia zostają oznaczone w metadanych pozycją tzw. Geotagiem. Dzięki temu możliwe jest wyświetlenie fotografii na mapie wyświetlanej w programie otrzymanym od Sony lub w każdym innych wspierających geotagowanie (Lightroom 4, digiKam). GPS pozwala również na zapisywanie trasy, nawet po wyłączeniu aparatu. Możemy później prześledzić na mapie naszą wycieczkę wraz z prezentacją zdjęć.

Podczas testowania aparatu GPS ani razu nie zawiódł, nawet w górach. Potrafił również odnaleźć satelity w zamkniętych pomieszczeniach.

digikam - geolokalizacja www.maciejchyra.comdigikam - geolokalizacja www.maciejchyra.comJak widać, alternatywne oprogramowanie (digiKam) świetnie sobie radzi z danymi zapisanymi przez GPS.
Dzięki GPSowi możemy prowadzić fotograficzną dokumentację obiektów, udostępniać znajomym trasę naszej wycieszki uzupełnionej o zdjęcia.

Zdjęcia 3D – aparat tworzy serię fotografii, którą następnie przekształca w obrazy 3D do wyświetlenia na specjalnie do tego przystosowanych telewizorach 3D.

Ciekawą opcją jest tworzenie obrazów stereoskopowych symulujących 3D na zwykłych wyświetlaczach. Podczas oglądania takiego zdjęcia na LCD aparatu Sony sugeruje przechylanie korpusem na boki i faktycznie widać obraz stereoskopowy.

Przykład fotografii stereoskopowej zmontowanej do animowanego gifa.

Interesującą pozycją jest kryjąca się pod nazwą „lepsza automatyka” opcja fotografowania. Podczas fotografowania bardzo kontrastowej sceny zauważyłem, że aparat potrafi wykonać kilka zdjęć a wynik przypomina połączenie ekspozycji w HDR. Nie odbywa się to za każdym razem, działa to całkiem sprytnie i tylko w pewnych warunkach.

fot.: www.maciejchyra.comFotografia wykonana przy “ulepszonym automacie”. Aparat wykonał kilka zdjęć, po czym złożył delikatny HDR wyciągając cienie i jednocześnie zachowując barwy zachodu słońca.

Wszystkie funkcje są banalne w obsłudze, a przy bardziej zaawansowanych jak np. panoramy lub fotografowanie z efektami, Sony DSC-HX200V prowadzi nas za rączkę do uzyskania jak najlepszego rezultatu.

Efekt “miniatury”, czyli nic innego jak symulacja obiektywu TILT-SHIFT.

Sony DSC-HX200V na standardowych ustawieniach produkuje zdjęcia klarowne, poprawnie nasycone i dobrze naświetlone. Automatyczny balans bieli świetnie sobie radzi przy różnych źródłach światła.

Odwzorowanie szczegółów niestety nie jest już tak rewelacyjne. Fotografie w powiększeniu 1:1 posiadają charakterystyczne dla procesów odszumiania rozmycie. Prawdopodobnie jest to skutek upchania 18MP na małej matrycy i ingerencja software’u aparatu w jakość zdjęcia. Jednak taka ilość megapikseli powoduje, że po przeskalowaniu zdjęcia do mniejszych rozmiarów uzyskamy szczegółowe i pozbawione szumu obrazy nawet na odbitkach w formacie A4.

Sporą wadą jest brak zapisu zdjęcia do formatu RAW, którego oczekiwaliby bardziej zaawansowani fotoamatorzy. Dzięki temu mieliby większy wpływ na edycję zdjęcia.

Filmowanie
Jestem laikiem jeśli chodzi o filmowanie, a nagrywanie za pomocą Sony DSC-HX200V sprawiało mi na prawdę sporo frajdy.
Podczas pierwszego nagrywania zawiodłem się autofocusem, który nie mógł złapać ostrości. Było to przed wschodem słońca, przy mgłach i małych kontrastach w scenie. Po przełączeniu na manualne ostrzenie można było już spokojnie filmować. Opanowanie manualnego ostrzenia, to już zupełnie inny temat.

Polecam włączenie wysokiej jakości odtwarzania filmów!

Filmowanie w trudnych warunkach oświetleniowych – ciężka próba dla autofocusa.
Aparat pozwala na filmowanie w rozdzielczości Full HD min. 1920×1080 przy 50p (50kl/s). Oczywiście istnieje możliwość wyboru niższych rozdzielczości lub prędkości nagrywania, dzięki czemu możemy dostosować parametry obrazu do naszych potrzeb.

Podczas nagrywania i używania zoomu słychać jak pracuje silnik obiektywu, jednak nie przeszkadza to w większym stopniu. Przy okazji należy wspomnieć, że dźwięk nagrywany jest w stereo.

Świetnie sprawuje się stabilizacja, dzięki której obraz nie drży, nawet na maksymalnym zoomie, tylko przyjemnie „płynie”. Dopiero przy szybszych ruchach i dużym przybliżeniu pojawiają się przeskoki, ale i tak stabilizacja robi dobrą robotę jak na taki zakres ogniskowych.


Moc trzydziestokrotnego zooma i praca stabilizatora.

Podsumowanie

Sony DSC-HX200V jak na aparat z tak imponującą ilość możliwości jest niezwykle prosty w obsłudze. Przejrzyste menu, system pomocy podpowiadający jak uzyskać najlepsze rezultaty podczas wykonywania zdjęć i opisy funkcji pomagają bez problemów połapać się i poruszać w opcjach aparatu.

Sony DSC-HX200V jest świetnym rozwiązaniem dla fotoamatorów, którzy potrzebują aparacik, z dużą ilością opcji i na każdą okazję. Fotografowanie w nocy, za dnia, z teleobiektywem lub w makro, tworzenie panoram, bardzo szybkie zdjęcia seryjne, filmy FULL HD i w 3D – to wszystko daje nam Sony w tym małym pudełeczku.

Moim zdaniem jest to idealny sprzęt na wycieczki, rodzinne wczasy, podczas których robimy wiele zdjęć i nagrywamy filmy stanowiące w przyszłości wspaniałe pamiątki, a w połączeniu z GPSem umożliwiają późniejsze odtworzenie trasy naszych podróży i dzielenia się nimi z innymi.

Fotoamatorzy docenią wbudowane opcje rozpoznawania twarzy, filtry i wiele innych, które pomogą im w wykonaniu dobrych zdjęć bez specjalistycznej wiedzy i używania oprogramowania graficznego. Na prawdę niewiele trzeba zastanawiać się aby zrobić dobrze naświetloną fotografię czy nakręcić dobrej jakości film. Miałem wrażenie, że ten aparat chce zrobić za mnie wszystko sam :)

Zalety:

 • ogromne możliwości w wyborze trybów fotografowania,
 • dużo opcji podczas filmowania,
 • bardzo dobre tryby automatyczne,
 • bardzo szybki i celny autofocus,
 • świetny uchylany LCD z wieloma opcjami wyświetlania min. z poziomicą elektroniczna i siatkami złotego podziału,
 • duży zoom optyczny,
 • stabilizacja obrazu podczas fotografowania i filmowania przy dużym zoomie,
 • łatwa obsługa,

Wady:

 • brak RAW,
 • jakość zdjęć mogłaby być lepsza,
 • bateria mogłaby wytrzymać dłużej, przy dłuższych wyprawach warto zakupić dodatkowy akumulator,

Jeśli macie pytania odnośnie tego aparatu, to piszcie w komentarzach.

PS. Proszę do mnie nie dzwonić, nie pisać SMSów pt. jaki aparat kupić itp. Jeśli macie pytania, to piszcie w komentarzach. Jeśli ja nie będę w stanie pomóc, to może ktoś inny odwiedzający mój blog podpowie.

123 Komentarze

 • Witam,

  czy aparat posiada gniazdo zewnetrznego mikrofonu? i czy może nagrywać bez przerwy w HD. tzn jesli postawię go na statywie włączę nagrywanie to czy jest możliwe, że aparat “nagra całą kartę”/np. 2godz. materiały/ i nie wył. się po 15-20min.?

  • Ad. 1. Nie, aparat nie ma możliwości podpięcia zewnętrznego mikrofonu.
   Ad. 2. Tak, może. Ograniczeniem jest pojemność karty.

   • max. rozmiar pliku wideo to ok 2gb. niezależnie od wielkości karty

 • Witam
  Mam nadzieję że nie dubluję tematu ale męczy mnie pytanie czy stosowany w tym aparacie obiektyw Zeissa ma soczewki szklane czy z tworzywa. Możliwe że jestem w błędzie ale te z tworzywa po pewnym czasie eksploatacji szczególnie przy dłuższych ogniskowych nie dają dobrej ostrości obrazu.
  pozdrawiam
  Witek

 • Witam, bardzo proszę o Pana opinię w kwestii, czy Sony DSC HX-200V nadaje się realnie do zdjęć studyjnych. Chodzi mi przede wszystkim o rzeczywiste odwzorowanie kolorów odzieży, która będzie fotografowana. A może warto od razu rozważyć zakup lustrzanki, np. Sony Alpha lub Nikon D3100.

  • Witam! Przy zdjęciach studyjnych Na Pana miejscu zainwestowałbym w lustrzankę. Kolory zawsze można poprawić podczas obróbki zdjęć. Sony nie robi zdjęć w RAW (do dyspozycji tylko jpg), więc możliwości obróbki zdjęć mamy ograniczone. Druga sprawa, to współpraca z oświetleniem studyjnym. Jeśli będzie to światło stałe (popularne tanie żarówki “studyjne”), to dobranie balansu bieli na tym Sony może być problemowe aczkolwiek nie musi – nie sprawdzałem. Robiąc zdjęcia w RAW balans bieli zawsze można ustawić podczas obrabiania zdjęć. Światło błyskowe – może być wyzwalane przez HX-200V za pomocą wbudowanej lampki i fotoceli w lampach studyjnych. Fotocela powinna mieć możliwość ustawienia na 1 lub 2 błysk.
   Ogólnie mój przepis na zdjęcia produktowe: jakaś lustrzanka (byle miała możliwość podpięcia wyzwalaczy do lamp), statyw, lampki studyjne błyskowe i do tego wyzwalacze bezprzewodowe, robienie zdjęć w RAW :)

 • witam Pana, zwracam się do pana z prośbą o pomoc w usunięciu problemu jaki ma Z góry dziękuję za odp.m ze zrzucaniem filmów z tego aparatu. Otóż po nagraniu filmu jest on jak najbardziej widoczny w aparacie, niestety po włożeniu karty do komputera widać tylko zdjęcia, filmów brak. Używam karty Memory Stick pro duo 4gb, dodam ,że używałam jej też w starym aparacie Sony i wszystko było ok, teraz niestety nie mogę sobie poradzić i nie wiem o co chodzi.

  • Filmy na karcie są dość głęboko ukryte w folderach, trzeba poszukać. Zdjęcia i filmy zgrywane są przez czytnik kart, czy przez podpięcie aparatu do komputera?

 • Witam kupiłem ten aparacik Sony za sprawą Pana recenzji i powiem że jestem w szoku jakie robi zdjęcia, fakt jest drogi ale zdjęcia piękne a filmy w HD bajka nawet sie zastanawiam czy nie robi lepszych filmów niż zdjęć. Pozdrawiam Rafał

 • Pytanie chyba trywialne ale przez chwilę szukałem i nie znalazłem odpowiedzi: czym się różnią modele DSC-hx200 od DSC-HX200v (chodzi o to “v” na końcu)?

 • Witam,
  mam pytanie w związku z zamocowaniem tzw. tulipana;
  widziałam aukcję na allegro, gdzie były sprzedawane adaptery do sony hx200v i hx100v. Niestety fundusze nie pozwalały mi od razy po zakupie aparatu dokupić dodatkowych części, więc postanowiłam to odwlec. Niestety dziś przeszukuję całe allegro za tą aukcją, a tu nic…Nigdzie nie mogę jej znaleźć. W związku z tym mam pytanie, czy są inne sposoby zamocowania osłonki czy filtrów do tego aparatu? Czy jeszcze ktoś ma taki problem?

   • Faktycznie, jeszcze jakiś czas temu sporo było tulipanów do soniaka, a teraz nic. Przeszukałem również popularne sklepy internetowe dla fotografów/z akcesoriami foto i tak samo, brak.

    • Mam identyczny problem – nidzie nie mogę znaleźć nawet jednego filtru, allegro zieje pustkami, google tak samo. Sprzedawca w fotojoker powiedział, że “się nie dokupi”, jestem na czarnym dnie rozpaczy!

 • Panie Macieju, po przeczytaniu różnych opinii i recenzji, na placu boju został sony dsc hx200v, fuji hs30 lub hs25 i fuji s4400. Porównanie mam tylko z fuji s5000, który wyzionął ducha. Zależy mi przede wszystkim na w miarę dobrym makro: zdjęcia biżuterii, chrabąszczy i rosy na dobrze schłodzonej butelce piwa;) Poza tym występy szkolniaka, imprezy rodzinne i wakacje. Na razie większych wymagań nie mam, chociaż kto wie, może się rozkręcę. Proszę o pomoc, co wybrać, bo mi głowa pęknie.

 • Witam ponownie i dziękuję za odpowiedź , chciałbym dodać tylko że wcześniej korzystałem z Sony H10 który zdjęcia seryjne traktował zupełnie inaczej a mianowicie po naciśnięciu spustu zapisywał klatka za klatką praktycznie bez ograniczeń ( np co 30 zdjęć pokazywał jedynie komunikat “zapisywanie” i dalej można było dokumentować) i tak w nieskończoność :-)
  Czy to jest sprawa lepszego dopasowania procesora do całej reszty ….

  pozdrawiam Alek

  • H10 ma tryb seryjny tylko 2kl/s, więc bez problemów mógł zapisywać zdjęcia na karcie pomiędzy kolejnymi klatkami. HX200V ma aż 10kl/s, dlatego zdjęcia najpierw zapisywane są do szybkiego bufora (pamięci wewnętrznej aparatu), a dopiero potem na kartę. Inaczej prędkość wykonywania zdjęć seryjnych byłaby ograniczona prędkością karty pamięci i na pewno nie udałoby się uzyskać 10kl/s.

 • Witam ,
  moje pytanie dotyczy (DSC-HX200V) zapisu zdjęć seryjnych Burst.
  Za każdym razem po zakończeniu serii zdjęć aparat wyświetla zdjęcia po czym trwa zapis zdjęć (kilka sekund) , czy jest to wina karty ( używam Sony SF16N4 ) ?

  • Po serii aparat zrzuca zdjęcia z bufora na kartę pamięci. Można spróbować włożyć kartę lepszej klasy (szybszą) niż 4 (podana karta jest Class 4) np. 6 i zobaczyć, czy transfer przyspieszył.

 • Dodam jeszcze , że sprawdziłem wszystkie formaty zdjęć .
  W tej chwili zostawiłem na 4:3 10 M
  Zdecydowałem się na porównywanie zdjęć w automacie , by wykluczyć mój błąd . Padło tu pytanie odnośnie jakości aparatu wyprodukowanego w Chinach od tego z Japonii , także zastanawiam się nad tym.

 • Witam , jestem amatorem . Od siedmiu lat fotografuje . Są to głównie zdjęcia rodzinne , ale lubię także ,, widokówki ,,. Używam DSC H2 , ale
  niedawno zakupiłem DSC HX200V … Długo zastanawiałem się nad tym zakupem , jednak zdecydowało przywiązanie i sentyment do H2 – dlatego pozostałem przy Sony. No i tyle dobrego … H2 ma częściowo niesprawny spust , ale i tak zdjęcia mają znacznie lepszą ostrość ! Odwzorowanie kolorów również jest znacznie lepsze . Sporo zdjęć w tych samych warunkach w automacie i pod każdym względem zdjęcia z H2 ukazują znacznie lepiej szczegóły . Ale dodam , że porównuję je tylko na monitorze . Czy popełniam jakiś błąd?

  • Miałem kiedyś podobne wrażenia, gdy posiadałem canona 300D (5MP) i 30D (8MP). Zdjęcia ze starszego modelu wydawały się o wiele ostrzejsze pomimo mniejszej matrycy.
   Porównując zdjęcia 1:1 z większych matryc może faktycznie wydawać się, że są mniej ostre (upchana większa ilość pikseli). Jednak po przeskalowaniu większego obrazka do rozmiaru np. 6MP powinno okazać się, że zdjęcia są znacznie wyraźniejsze. Matryca o większej ilości MP zarejestruje więcej detali w scenie, ale kosztem mogą być: artefakty (“papka” z pikseli), większy szum. Co do braw, to co jakiś czas producenci “ulepszają” swoje algorytmy i profile odpowiedzialne za odwzorowanie barwy. Czasami mam wrażenie, że mój Canon 30D ma o wiele lepsze kolory niż 5D MK II…

   PS. Posługując się pojęciem “rozmiar matrycy” miałem na myśli ilość pikseli upchanych na niej, a nie wielkość fizyczną.

 • Witam! Zakupiłam sony hx200 i mam mianowicie taki problem . Używam karty mikro sd 4 z adapterem .Po użytkowaniu po tygodniu wyskoczył mi komunikat” Włóż ponownie kartę sim ” .nie wiem co się dzieje i dlaczego . Czy może mi ktoś podpowiedzieć dlaczego? Jaką ewentualnie kartę pamięci by mi polecono ?

  • Witam! Miałem podobny problem, co prawda nie w Sonym, a w GoPRO. Ogólnie nie polecam używania kart mikro SD z adapterem. Do aparatu czy innych urządzeń wymagających warto włożyć normalną kartę SD renomowanych firm np. Kingston, SanDisk, Lexar. Moja karta mikro SD, która powodowała problemy była firmy Goodram (Akurat RAMy tej firmy służyły mi w komupterze bez problemów latami :) )

   • dzękuję za odpowiedź .próbowałam też kingston sd 4gb i nie działa.teraz chyba kupię Sony MSMT4GN Memory Stick Pro Duo 4GB.jak pan myśli ,to będzie dobry wybór?

 • Witam,
  Mam aparat Sony dsc- hx200v i chcialabym kupic osłonke do niego na obiektyw (najlepiej gumowa), ale nie wiem gdzie moge jaka dostac.
  Rownież nie wiem czy jest ona tak bardzo potrzebna. Prosze o pomoc :)

  • Na Allegro znalazłem tylko jeden adapter do Sonego. Dzięki niemu można dokręcać filtry i osłonki o gwincie 58mm. Osłonka (tulipan) przydaje się przy fotografowaniu ze słońcem z boku, gdy jego promienie padające na soczewkę powodują utratę kontrastu i flary.

 • Witam
  Zdecydowałem się na zakup tego aparatu po przeczytaniu tej recenzji. W internecie nie mogłem znaleźć fotografii ptaków (gdyż lubię je czasami fotografować) zrobionych przy zoomie 30x wiec jeśli można to dam linka do moich kilku fotek:) były one robione w bardzo pochmurny dzień i wydaje mi się że aparat spisał się doskonale. Pozdrawiam.
  Oto link:
  http://www.flickr.com/photos/94004235@N06/8552008870/

 • Witam. Zapytuje o mjesc produkcji aparatu SONY DSC-HX200V bo z tego co wiem to produkcja jest w fabryce w Japoni oraz w fabryce w Chinach. I tak zastanawiam się nad róznicą w jakości wykonania aparatu w Japonii w stosunku do aparatu wykonanego w Chinach. Chociaż z drugiej strony wydaje mi się że Sony nie pozwoliłoby sobie na “lipę” mimo wykonania w fabryce w Chinach. Prosze o opinię w tym temacie. Dziękuje i pozdrawiam

 • Witam. Podjąłem decyzję o kupnie Sony DSC hx 200V.
  Jestem amatorem. Widziałem na You Tubie możliwość zastosowania w tym aparacie różnego rodzaju filtrów, nakładek i osłon.
  Jakie mają one zastosowanie i czy warto je kupić i stosować.

  • Filtrów są setki – najczęściej stosowane to: UV (najczęściej stosowany do ochrony soczewki obiektywu, przydatny w górach, gdzie wraz z wysokością rośnie poziom promieniowania UV), polaryzacyjne (polaryzuje padające promienie słońca – nasyca barwy, niweluje odblaski, ale “zabiera” światło), nd (wydłużają ekspozycję), “gwiazdki” (efektowy), szare połówki, kolorowe gradienty (np. “efekt pomarańczowego nieba”). Na to czy warto je kupować należy samemu sobie odpowiedzieć. Jeśli fotografujemy krajobrazy, to warto zaopatrzyć się w filtr polaryzacyjny kołowy (są dziesiątki/setki modeli na rynku), można pomyśleć również o szarej połówce (ogólnie: przyciemnia niebo aby nie zostało wypalone). Polecam poczytać http://www.optyczne.pl/44.1-poradnik-Filtry_efektowe.html

 • kupilem ten aparat w usa jestem z niego bardzo zadolowolny
  jednej rzeczy tylko nie rozumiem dlaczego nie posiada polskiego jezyka (jest do wyboru tylko angielski, hiszpanski, wloski) napisalem nawet w tej sprawie do sony.pl czy potrafiliby dograc jezyk lub zmienic soft na polski nie dostalem jednoznaczej odp, odsylali mnie z tym pytaniem do 2 serwisow (poznan-Sontronic, warszawa-Pram) napisalem do tych serwisow i do dzisiaj nie uzyskalem odpowiedzi!

  czy ktos z was wie czy jest mozliwosc wgrania jezyka polskiego do tego modelu aparatu?

  • Sony nie udostępnia w supporcie online żadnego firmware dla tego aparatu. Niestety pozostaje męczyć oficjalne serwisy, najlepiej do nich zadzwonić.

   • oficialne serwisy wlasnie z polski mi odpisali nawet napisalem do amerykanskiej siedziby sony i odp ta sama: nie ma mozliwosci wgrania ani zmiany softu na jezyk polski

    no nic pozostaje zostac przy angielskim

  • Ciekawe zestawienie. Widać, że Panasonic produkuje najmniejszą “papkę”. Ciekawe, czy ta “papka”, to wina kompresji JPG, czy też algorytmów odszumiania.

   • Też jestem ciekaw co powoduje taką różnicę w jakości zdjęcia. Przeglądam rożne testy aparatów z myślą, że może uda mi się wyłonić najlepszy aparat pod względem jakości wykonywanych zdjęć. Oczywiście wyłączając z tego grona lustrzanki, bo to już inna klasa i nie ma co porównywać. Także jeszcze daleka droga mnie czeka i jestem ciekaw do czego mnie to doprowadzi.:)

 • witam,
  zwracam się z prośbą o doradzenie mi w nietypowej sprawie :)
  Chcę kupić aparat fotograficzny Sony, zupełnie nie znam tej firmy, do tej pory zawsze kupowałam Nikon’y. Zwróciłam uwagę na modele:
  W690, H90, W630, W350, W620, W610 i W510,
  ponieważ są małe gabarytowo i w dość dobrej cenie. Czytając różne specyfikacje, jako totalny laik, nie do końca potrafię zrozumieć czym tak na prawdę te modele się różnią… Czy mogę prosić o w miarę proste porównanie tych modeli?
  Zależy mi na jak najlepszej kolorystyce i ostrości zdjęć – moje dziecko jest bardzo żywiołowe i dużo zdjęć robię w ruchu, nie chcę aby były rozmazane czy w kiepskiej jakości, zoom też się oczywiście przyda :) i opcja nagrywania filmów też jest dla mnie ważna.
  Dane techniczne w liczbach nie są dla mnie istotne, jakieś tryby panoramiczne czy podwodne też mnie nie interesują, chcę możliwie jak najlepszy aparat w małych gabarytach i za niską cenę do dokumentowania ważnych wydarzeń z naszego życia w formie portretów, zdjęć w ruchu na powietrzu i w pomieszczeniach, np. na imprezach w klubach. Wszystkie wymienione przeze mnie modele są polecane na różnych forach, ale ja chcę wiedzieć który z nich będzie najlepszy dla mnie.
  Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam

  • Witam! Obecnie trwają targi CES i już pojawiło się sporo nowych modeli aparatów. Jeśli zakup nie jest planowany “na już”, to moim zdaniem warto poczekać do lutego, gdzie: 1. starsze modele stanieją, 2. być może których z nowych modeli będzie idealny dla Pani.
   Jeśli chodzi o porównanie ww modeli, to niestety mogę dokonać jedynie przeglądu ich parametrów i zdjęć przykładowych, które znalazłbym w internecie. Niestety nie miałem nigdy w ręku powyższych modeli.
   Pani wymagania: “najlepsza kolorystyka”, “ostrość”, “zdjęcia w ruchu”, “szybki autofocus (zdjęcia żywiołowego dzieciaczka :) )” idealnie pasują nawet do najtańszych lustrzanek :)

  • Witam,
   Chciałabym kupić aparat robiacy ładne zdjęcia, dość łatwy w obsłudze. Zastanawiam się nad dwoma modelami canon powershot sx40 hs oraz sony hx200. Prosze mi dordzic,który lepiej wybrać.
   Pozdrawiam

   • Canon nie posiada opcji robienia panoram “z ręki”, nie ma też GPSa. Jeśli te mankamenty nie przeszkadzają, to brałbym sx40 ze względu na trochę lepszą jakość zdjęć.

 • Witam,
  ja zastanawiam się nad wyborem między Sony HX200 a NICON P510. Który lepszy na dobre początki fotografowania? Często do pracy uzywam trybu makro.. to też dla mnie ważne :) pozdrawiam

 • Mam problem z tym aparatem Sony HX 200 V. Podczas robienia zdjęć w pomieszczeniu z lampą błyskową kolory są bardzo przesycone, mimo ustawienia koloru na naturalny i zmniejszeniu nasycenia kolorów. Jak tego uniknąć? Proszę o pomoc.

 • Mam pytanie, posiadam Sony HX 200, który strasznie przesyca kolory w zdjęciach w pomieszczeniach z lampą. Jak to zmienić ? proszę o pomoc. Dodam, iż kolor ustawiłem na naturalny, zmniejszyłem nasycenie kolorów i dalej to samo. Zdjęcia są prawie pomarańczowe. Jak tego uniknąć.

  • Prawdopodobnie chodzi o różnicę balansu bieli. Jeśli mamy w pokoju światło żarowe, to jego temperatura barwowa wynosi ~2800K, zaś temp. barwowa lampy błyskowej to 5500-5600K. W takim przypadku plan oświetlony przez lampę powinien mieć naturalne kolory, zaś tło – tam, gdzie błysk nie sięga, będzie już z zafarbem pomarańczowym. W celu zrównoważenia temp. lampy błyskowej i zastanego oświetlenia stosuje się filtry żelowe na lampę błyskową.

 • Witam Pana!
  Już byłem zdecydowany na DSC-HX200V aż tu czytam w specyfikacji, że nie robi panoram 2D (brak trybu Sweep Panorama) tylko 3D (tryb Sweep Panorama 3D). To samo powiedziano mi w sklepie. Natomiast w Pańskiej recenzji/prezentacji są dwie panoramy, które nie wyglądają na 3D. Może się Pan do tego odnieść? Z góry dziękuję!

  • Robi panoramy 2D, jak najbardziej. W specyfikacji też jest o tym napisane (przeklejone z oficjalnejstrony Sony):
   Panorama 2D
   HR (10 480 × 4096) / Wide (7152 x 1080 / 4912 x 1920) / Standard (4912 x 1080 / 3424 x 1920)

   Panorama 3D
   Wide (7152 x 1080 / 4912 x 1920) / Standard (4912 x 1080 / 3424 x 1920) / 2M (1920 x 1080) / Sweep Multi Angle: 2M (1920 x 1080)

 • Witam,
  Zamierzam kupić Sony DSC-HX200V ale nie potrzebuję go “na już”, myślę że w kwiecień przyszłego roku, to ostateczny termin zakupu. I właśnie w związku z tym mam pytanko, czy warto poczekać te kilka miesięcy (chodzi o cenę) Jaka jest szansa na spadek cen takich kompaktów?
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam

  • Za kilka miesięcy cena obecnego sprzętu powinna być niższa. Powinna, bo niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć kursu jena czy dolara. W międzyczasie producenci sprzętu foto na pewno pokażą coś nowego. Jeśli już musimy czekać (np. ze wzgl. finansowych), to warto zaczekać również z decyzją co do konkretnego modelu, bo być może wyjdą lepsze i tańsze aparaty. Jeśli mamy pieniążki, ale liczymy tylko i wyłącznie na obniżenie cen, to przez zaoszczędzenie załóżmy 200zł można stracić te kilka miesięcy robienia zdjęć czy filmowania. W tym przypadku trzeba się zastanowić, czy to jest warte tych zaoszczędzonych pieniędzy.

 • Witam.
  Noszę się z zamiarem kupienia aparatu o którym mowa, ale nie jestem jeszcze zdecydowana na konkretny model. Czytając Pańską ocenę przychylam się do kupienie Sony DSC 200, jednak ktoś polecał mi również Nikona D3000. Mogłabym prosić o porównanie modeli?
  Jestem całkowitym amatorem, ale planuję rozpocząć zabawę z fotografią.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  • Witam! Moim zdaniem nie powinno porównywać się lustrzanki (Nikon D3000) do kompakta (Sony DSC HX-200). Myśląc przyszłościowo należy wybrać lustrzankę i z czasem inwestować w obiektywy. Kompakt jest dla osób, które chcą mieć niewielki i niedrogi aparat, a stworzony do wszystkiego (macro, tele, filmy, panoramy) kosztem gorszej jakości fotografii. Lustrzanka natomiast jest dla osób bardziej świadomych, dla których jej gabaryty i dźwiganie torby z obiektywami rekompensuje jakość zdjęć. Próbując jednak na siłę porównać ze sobą kompakt i lustrzankę… plusy i minusy wdłg mnie wyglądają tak:

   Kompakt:
   + niewielki i lekki
   + zakres ogniskowych obiektywu (od macro do duużego tele)
   + stabilizacja obiektywu w pełnym zakresie ogniskowych
   + wiele dodatkowych opcji np. do tworzenia panoram
   – jakość zdjęć
   – brak możliwości stosowania lamp zewnętrznych (pomijam kompakty zaawansowane z gorącą stopką).

   Lustrzanka
   + jakość zdjęć
   + użyteczne wyższe czułości ISO
   + szybszy autofocus
   – duża i mniej poręczna
   – chcemy stabilizację obrazu, to musimy zaopatrzyć się w odpowiednie obiektywy (wyjątki np. lustrzanki Sony Alpha mają akurat stabilizację matrycy w korpusie)
   – potrzebyjemy macro, to kupujemy obiektyw macro za ponad 1000zł lub kombinujemy np. z odwrotnym mocowaniem (dla zaawansowanych).
   – jeśli koniecznie potrzebujemy takie zbliżenie tele jak w Sony HX-200V (np. do fotografii ptaków ), to jesteśmy zmuszeni kupić obiektyw za kilkadziesiąt tyś. zł.

   • Dziękuję za pomoc.
    Aparat chcę kupić przede wszystkim z myślą o podróżowaniu i przyznam szczerze, że wielkość i ciężar ma dla mnie dość duże znaczenie. Obecnie mam dość leciwą cyfrówkę, która zaczyna mi pomału nie wystarczać. Niestety absolutnie nie znam się na sprzęcie fotograficznym i nie mam pojęcia co kupić, aby było dobre, nieskomplikowane, w miarę wielofunkcyjne a do tego niezbyt ciężkie i nie zajmujące zbyt dużo miejsca.
    Pomimo zalet lustrzanki myślę, że jednak zdecyduję się na Sony.
    Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

 • heyy. chciałabym zapytać, w jaki sposób stworzyłeś gifa fotografii stereoskopowej. Szukam po wszystkich stronach, sprawdzam różne programy i nie mogę nic znaleźć. Liczę na pomoc i pozdrawiam :)

  • Montowałem darmowym programem do obróbki – GIMP. Wpisz w wyszukiwarce “gimp anim gif”, a na pewno coś znajdziesz. Jeśli jednak nic przystępnego nie będzie, to zrobię tutorial.

 • Kupiłem Sony hx200v parę dni temu i nie wiem czy córki przy nim coś przestawiły ale gdy chcę przeglądać zdjęcia to na jego ekranie wyskakuje komunikat ”W trakcie pracy” gdy wyjmę kartę 32GB jest taki sam komunikat.Proszę o pomoc co zrobić aby można było przeglądać fotki w aparacie zaznaczam ,że gdy podłączę do TV lub komputera to jest ok.

  • Proszę spróbować przywrócić domyślne ustawienia aparatu, powinno pomóc (przycisk resetu znajduje się pod wizjerem).

 • Witam planuje zakup karty pamięci do sony hx200v chciałbym się dowiedzieć jaką max.pojemność jest w stanie pociągnąć mam na myśli kartę 64gb lub 128gb czy lepiej kupić mniejszą 32gb?

  • Niestety nie pomogę. W specyfikacji aparatu nie ma określonej maksymalnej wielkości karty. Osobiście używałem kart do 32GB. Jeśli ktoś z Was używa większej, to niech się z nami podzieli, czy Sony je obsługuje.

 • Witam,
  Dzisiaj kupilem tego sony i mam wrazenie, ze zoom chodzi za glosno, slychac silniczek. Czy posiadam wadliwa sztuke? Czy u Was rowniez slychac obiektyw podczas zniany zooma?

  • U mnie również było go słychać, jednak stopień poziomu hałasu jaki generuje jest subiektywnym odczuciem. Według mnie nie był głośny w porównaniu z innymi kompaktami, jednak, co mnie denerwowało, to słychać go było na filmach.

 • Poszukuję dobrego aparatu do robienia zdjęć roślin kwiatów w super zbliżeniach. Tryb makro jak najbardziej potrzebny – tylko wszędzie pisze o tym od 1 cm… Super zoom etc. mniej potrzebny.

  W grze pozostały Sony DSC-HX200V oraz Panasonic FZ150. Który wybrać? A może coś innego (nie lustrzanka!) w podobnej a może i niższej cenie?

  Bardzo proszę o w miarę szybką odpowiedź.

 • Witam. Chcialabym się dowiedzieć czy jest może na rynku aparat z podobnymi parametrami do Sony Cyber-shot DSC-HX200V tylko troszkę tańszy? Osobiście bardzo mi się podoba tylko nie wiem czy opłaca się wydać tyle pieniedzy skoro jestem amatorką a aparat potrzebny mi jest do domowego użytku ;)

  • Ogólnie aparaty o podobnych funkcjach i możliwośćiach (w tym przypadku segment kompaktow super-zoom) kosztują bardzo podobnie +/-300zł. Ja bym zastanowił się nad używanym aparatem.

 • Witam. W co warto dzisiaj zainwestować ? Mam do wyboru kompaktową nowość Nikona – model Nikon P510 oraz kompaktowy top Sony HX200V. Którą by Pan wybrał ?

  Długo śledziłem Nikona a dziś wypatrzyłem Soniaka. 200V jest popularniejsza, ma prawie 2 krotnie wydajniejszą baterie ale nie ma np trybów filmowania w slow motion, time lapse za to filmy wydaje się robić lepsze. Wiadomo, że to nie kamera ale zawsze. Do tego zamierzam kupić JVC GX-1 albo EX-215. Ciężki wybór z tymi kompaktami bo różnica cenowa około 300 zł.

  Pytanie 1: Czy zoom Nikona 42 wobec 30 w Sony – jest mocno zauważalny ? Zerkam na filmy youtube i 1/5 mniej trochę znać.

  Pytanie 2: Jakie są wady HX200 poza brakiem RAW ?

  Pytanie 3: Który aparat zrobi lepsze zdjęcia ? Czy szumy to poważna wada w modelu Sony ? Bo trochę ludziska straszą ale nie wiem czy nie przesadzają.

  Dzięki za odpowiedź.

 • Witam.
  Obecnie używam aparatu Fuji FinePix S2000 HD. To jest porażka. Jakość zdjęć fatalna, duże szumy , problem z ostrością, w trybie ręcznym przysłona ma dwa zakresy. Wad można wymienić jeszcze więcej. Zaletą dla mnie jest tylko w miarę duży zoom (gdy kupiłem go kilka lat temu) oraz wizjer, który wyświetla także menu ustawień. Dlatego bardzo intensywnie zastanawiam się nad DSC-HX200V lub DSC-HX100V. Nie wykluczam, że po poradzie fachowca jakim jest Pan, Panie Macieju mogę kupić coś zupełnie innego.
  Zależy mi na jak najlepszej jakości zdjęć (ostre i prawidłowo nasycone barwy), zoomie minimum 12x ale lepiej 15x i więcej, widoczne menu ustawień także w wizjerze, w trybie ręcznym przesłony i czasy ustawiane w pełnym zakresie a nie na zasadzie wyboru 2 wartości. Fajnie gdyby zasilanie było na paluszki – ale to mogę przeskoczyć :).
  Nie zależy mi na różnych bajerach automatycznych. Dla mnie wystarczą ustawienia ręczne, gdyż przez lata zajmowałem się fotografią analogową. Niestety nie może to być lustrzanka, bo chcę tak jak Pan mieć coś mniejszego i nie bawić się w zakup kolejnych obiektywów. Cenowo nie chce przekroczyć 1700 zł.
  Bardzo proszę o poradę lub jakąś wskazówkę, bo już mi głowa szwankuje od czytania tych wszystkich sprzecznych z sobą opinii na stronach internetowych – czy kupić jednego z tych Soniaczy (i którego) czy sprawdzić coś innego?
  Pozdrawiam serdecznie i liczę na pomoc :)

  • Z tego co widzę, to Pana Fuji jest modelem z 2008r. Przez 4 lata kompakty przeszły dość pokaźną ewolucję (niestety nie rewolucję), ale w dalszym ciągu pod względem jakości obrazu nie dorównują lustrzankom, bezlusterkowcom, czy aparatom systemu Mikro 4/3. Opisany Sony ma lepsze możliwości oraz jakość obrazu, ale nie ma co liczyć, że powyżej ISO800 zdjęcia będą równie dobre jak przy niskich czułościach. Sony 200V, Panasonic FZ200, Fuji HS30 to moim zdaniem najciekawsze propozycje na rynku wśród superzoomów (dwóch ostatnich nie miałem niestety okazji poznać). Sony jest dobrym aparatem dla fotoamatora, który chce mieć sprzęt na wszelkie okazje i od czasu do czasu do zabawy z opcjami manualnymi. Pozostałe dwa aparaty są dla bardziej świadomych – nie są tak “wybajerzone” opcjami jak Sony, ale mają inne ogniskowe obiektywów, wielkości matryc, ale posiadają zapis zdjęć do RAW. Z RAW można wyciągnąć znacznie więcej niż z jpg, ale to wymaga od nas większej wiedzy i czasu przed komputerem w celu wywołania tych plików.
   Tak więć, jeśli potrzebny aparat na każdą sytuację, z obiektywem o dużej ogniskowej i czasem użyjemy manual – Sony.
   Potrzebujemy wydusić maksymalną jakość z plików i wolimy szersze ogniskowe, to Panasonic lub Fuji.
   Zestawienie: Sony, Fuji i Panasonic
   http://www.optyczne.pl/porownaj.php?co=aparat&ile=3&add0=1464&add1=1564&add2=1602

   • Miałem w ręku Sony 200V. Był włączony w sklepie. bardzo mi się podoba. Wszystkie aparaty powinny być podłączone. Tak właśnie jest w USA w dużych sklepach. Wtedy łatwiej porównać i zdecydować się A tu w Polsce sknerstwo na prądzie? Polacy nie znają się na handlu. Widziałem Panasonic FZ150 a FZ200 niestety nie było. Nie był włączony więc trudno coś mi powiedzieć. Widziałem jeszcze Canona SX40 HS i zrobiła na mnie duże wrażenie – zoom 35x ale za to 12MP. Tutaj plusem jest obrotowy wyświetlacz – w żadnym innym aparacie tego nie widziałem. Znalazłem tez ciekawy aparat NIKON P 510. ZOOM 42x i 16 MP w cenie 1499 zł. Także mam dużo do myślenia. Fuji też mi nie daje spokoju, chociaż jak pisałem poprzednio jestem zrażony do mojego starego. Tamten miał wielka aberrację chromatyczną, która to strasznie psuła foty. Czy megapiksele są aż tak istotne? Czy może być tak, że ich nadmiar szkodzi w niektórych przypadkach – tak czytałem w necie?

    • Nikon wydaje się być świetnym aparatem. Próbowałem napisać do agencji PR o udostępnienie tego modelu do testu, ale niestety od dwóch miesięcy cisza.
     Ogólnie mam złe doświadczenia z kompaktami Nikona sprzed kilku lat. Mam nadzieję, że w tym segmencie Nikon poszedł do przodu, ale wolę się nie wypowiadać, bo nie mam żadnych argumentów co do nowych modeli.

     • Czy nie zna Pan (albo ktoś z czytelników tej strony) link strony, na której mogę zobaczyć sample tych samych obiektów sfotografowanych przez FinePix HS30 EXR i DSC-HX200V z identycznymi ustawieniami. Wtedy faktycznie można można by zobaczyć różnice. Znalazłem różne strony ale z każdym z aparatów osobno.

     • :). Kupiłem w końcu tego Soniacza. Niestety na dpreview.com nie ma sample dla Finepix HS30.
      Moje pierwsze wrażenia z użytkowania DSC-HX200V, są jak najlepsze. polecam dla wszystkich, którzy chcą mieć ładne foty nawet w trudnych warunkach i to z automatu. Posiada bardzo wiele ciekawych programów i opcji. Ciekawa jest np. miniatura – wszystko wygląda jak na makiecie w małych rozmiarach albo jak w filmie KINGSAJZ :). Jak pisałem wcześniej mnie interesują ustawienia manualne, które ten aparat na szczęście. posiada. Filmy w HD kręci rewelacyjnie. Nie wiem kto jeszcze z amatorów kupuje kamery:). Jeżeli chodzi o jakość zdjęć to są bardzo dobre. Oczywiście porównując z lustrzanką widać różnice jakości, szczególnie w momencie powiększania gotowych zdjęć ale oglądając na kompie lub w TV – foty są super. Coś za coś – ja nie żałuję. Mega zoom – jest faktycznie MEGA. Warto kupić ten model nawet dla samego zooma. Robiąc zdjęcie z zoomem na maksa i korzystając jeszcze z zomma cyfrowego można zrobić fotkę tablicy rejestracyjnej auta z bardzo daleka (nawet gołym okiem nie widzę jaka to marka). Co jeszcze ważne – jest to pierwszy aparat w którym nie wyłączam zoomu cyfrowego. Faktycznie nie widać wcale pogorszenia jakości przy użyciu zooma cyfrowego. Polecam ten model wszystkim, którzy cenią sobie duże zoomy, chcą mieć dużo ładnych, udanych zdjęć z automatu i nie lubią poprawiać zdjęć na kompie, bo tych zdjęć już nie trzeba poprawiać.:) Dzięki za pomoc w wyborze.

 • Witam.
  Mam problem z tym aparatem, probujac zrobic zdjecie samowyzwalaczem, aparat je zrobil (pojawilo sie przez chwile), ale po przejsciu w tryb ogladania zdjecia nie bylo..pojawiala sie informacja odzykiwanie danych lub cos o zapisie w folderze. Wkrotce nawet nie uzywajac samowyzwalacza pojawiala sie ta sama informacja. Dlugo nie chcial sie wylaczyc. Po dluzszej przerwie wszystko wrocilo do normy. Jaka moze byc przyczyna tego problemu?

 • Pytanie z tutejszego forum: “chciałbym dowiedzieć się, jak długo można ww aparatem nagrywać filmy, ile minut??? Słyszałem, że jest ograniczenie do 29 min. (długość jednego nagrania). Czy w ustawieniach aparatu można ustawić czas nagrywania na dłuższy, np. na 1 godzinę????”
  Odpowiedź: “Tak, jest limit do 29min i nie da się tego obejść. Polecam nagrywanie kilku/kilkunastu ujęć po kilka minut z różnych ujęć i potem prościutki montaż”.
  Moje pytanie: W jakim programie można te sekwencje montować?
  Pozdrawiam

  • Darmowe to min.:
   Program dostarczany z Windows Movie Maker,
   VirtualDub
   Avid FreeDV

   Pod Linux:
   Montaż nielinowy – Cinelerra – ogromne możliwości, polecam.
   Avidemux
   Kdenlive
   Kino
   LiVES

   • polecam uvs11 swietny program do montażu scen, bardzo prostyw obsłudze nie jest jednak darmowy

 • Witam,
  Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego modelu aparatu. Obecnie nie posiadam żadnego aparatu, jednak planuję zakup w najbliższym czasie. Zainteresował mnie Sony DSC-HX200V ale zastanawiam się czy jest to dobry wybór żeby uczyć się na nim fotografii? Od kilku lat interesuje mnie robienie zdjęć, do tej pory głównie aparatami znajomych. Wydaje mi się że tradycyjny kompakt nie zaspokoi moich oczekiwań, jednak nie wiem czy rzeczywiście będę wykorzystywać wszystkie funkcje tego aparatu czy może powinnam pomyśleć na początek o zakupie modelu z innej półki. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie :-)

  • Sony jest dobrym wyborem dla początkujących. Aparat potrafi w sporym stopniu wyręczyć fotografa oraz posiada opcje (tryb manualny, priorytety czasu i przysłony itp. ), które pozwolą ambitniejszym fotoamatorom pokombinować i nauczyć się myślenia podczas fotografowania. Jeśli jednak zapał do fotografii ostygnie, to zawsze zostanie świetny aparacik z dobrym trybem automatycznym na codzienne “pstryki” :)
   Jeśli już wiadomo, że zwykły kompakt nie wystarczy, to może warto podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej i zastanowić się nad jakimś bezlusterkowcem?

 • Witam,

  chciałbym dowiedzieć się, jak długo można ww aparatem nagrywać filmy, ile minut??? Słyszałem, że jest ograniczenie do 29 min. (długość jednego nagrania). Czy w ustawieniach aparatu można ustawić czas nagrywania na dłuższy, np. na 1 godzinę????

  • Tak, jest limit do 29min i nie da się tego obejść. Polecam nagrywanie kilku/kilkunastu ujęć po kilka minut z różnych ujęć i potem prościutki montaż – film wyjdzie o wiele ciekawszy niż z ciągłego nagrywania. No, chyba, że jest to nietypowe zastosowanie i wymagany jest długi czas filmowania.

 • Witam. Prosze mi powiedziec czy w tym aparacie jest opcja rozmytego tła? Chodzi mi dokladnie o zdjecie typu : fotografowanie twarzy z bliska okolo 2 metrow a zeby tło bylo rozmyte, twarz ostra?? Pozdrawiam

  • Rozmyte tło, to nie jest “opcja” aparatu, tylko fizyka – optyka :) Nie będę powoływał się na wzory, ale najprościej wyjaśnię, że można to (małą głębię ostrości) uzyskać fotografując przy dużym zoomie (np. 135mm i więcej) i niskiej wartości przysłony (duży otwór przysłony np. f2.8). Jednak w kompaktach efekt odcięcia postaci od tła nie będzie aż tak widoczny jak przy lustrzankach i jasnych obiektywach. W kompaktach przetwornik obrazu – matryca CCD lub CMOS jest znacznie mniejszy niż w lustrzankach i dlatego głębia ostrości będzie o wiele większa niż w aparatach o większej matrycach. Nawet przy tych samych ustawieniach przysłony i wartości ogniskowej obiektywu.

 • Witam,
  Planuje zakup megazoomu. Mam już lustrzankę Pentax K-r jednak potzrebuję czegoś lżejszego i z dobrym zoomem.
  Zastanawiam się nad tym Sony oraz Panasonic FZ-150. Który byś polecał? RAW nie jest mi potrzebny do szczęśćia bo tam w lustrzance. Kusi mnie funkcja panoramy bo planuję wakacyjny wyjazd i chcę takie coś fotografować. W ktrórym modelu ta funkcja jest lepsza?

  • Panasonic w porównaniu do tego Sony nie ma GPS, ma niższe ISO, mniejszy zoom i mniejszą ilość megapikseli. Posiada za to obrotowy wyświetlacz, ciut szerszy obiektyw w krótkim końcu i zapis do RAW. Może lepiej chwilę poczekać i pomyśleć nad FZ-200, który niedługo będzie miał premierę. FZ-150 powinien również stanieć i ustąpić miejscu FZ-200.
   Panoramy. Nie mam pojęcia jak spisuje się FZ-150, bo nie miałem Panasonica w ręku, a specyfikacja techniczna na stronie producenta niewiele informuje o tym trybie fotografowania.

 • Witam,

  Mam dwa pytania odnośnie tego aparatu. Jaką kartę Pan poleca, a właściwiej mówiąc jakiej firmy? Chciałbym kupić pojemności 16GB. Natomiast druga sprawa dotyczy formowania/formatowania (nie wiem, jak właściwie się mówi) baterii. Ile ma trwać pierwsze ładowanie? W instrukcji tego nie podali :(

  Z góry Dziękuje za pomoc ;-)

  • Warto zastanowić się nad kartą o dużej prędkości zapisu, ze względu na dużą ilość danych przetwarzanych podczas filmowania w HD (jeśli nastawiamy się na filmowanie). Używałem karty SanDisk – wolniejszej od rekomendowanych (30MB/s) i nie odczuwałem potrzeby posiadania szybszej. Jednak w moim przypadku 99% użytkowania aparatu to zdjęcia, a nie filmowanie. Nie będę podawał konkretnych modeli, ale radzę używać kart renomowanych i sprawdzonych firm np. SanDisk, Kingston, Lexar. Jeśli zakup będzie dokonywany na aukcjach elektronicznych, to proszę zwrócić uwagę na zdjecia produktu i porównać je z fotografiami na stronach producentów. Co raz częściej karty są podrabiane i oferowane w “okazyjnej cenie”, a wydajność i bezawaryjność takich podróbek pozostawia wiele do życzenia. Podobno karty są co raz lepiej podrabiane, więc radzę uważać.
   Co do akumulatora, to zasada formatowania jest taka sama jak to w przypadku np. telefonów komórkowych, czyli powtórzyć np. 3-4 razy całkowite rozładowanie akumulatora (przez użytkowanie sprzętu) i po każdym rozładowaniu pełne ładowanie. Później można doładowywać akumulator. Ja praktycznie cały czas używam akumulatory “do odcięcia”. Jjeśli w danej sytuacji nie mogę pozwolić sobie na ryzyko całkowitego rozładowania, to wymieniam na inny, a poprzedni dokańczam w innym czasie (mam 4ry akumulatory do aparatu).

 • Dzień dobry !
  Właśnie w poniedziałek 2.07.12r kupiłam aparat Sony DSC-HX200V. Póki co to uczę się wykonywać nim rewelacyjne zdjęcia, chociaż jak już pan Maciek wspomniał to ten aparat robi i dopasowuje scenerię za nas. Jest to ogromny plus. W niedzielę ruszam nad morze, mam nadzieję, że porobię rodzince wspaniałe fotografie.
  Pozdrawiam . ; D

 • Jak odbywa się ustalanie ostrości sony 200 (jak z dalmierzem czy wizualnie)

   • witam kupiłem sony hx200v kilka dni temu mam pytanie ile max.kręci on pełnych klatek na sek.w trybie avchd ps(w menu pomoc pisze że jest to 60p) natomiast gdy kręcę w tym trybie a potem przerabiam to na format divx o ident.rozdzielczości i orginalnej liczbie kl./sek.to w podsum.pisze że jest to 50p.Czy jest to wina słabej szybkości zapisu danych karty pamięci i aparat sam ustala tylko 50p.czy po prostu kręci tyle maxymalnie?czy szybsza karta coś pomoże?czy jest to może uzależnione od tego co kręcimy (chodzi mi o ilośc szczegółów ).Kręciłem nim w dzień przy dynamicz.ruchu i zawsze pokazuje mi 50p (w trybie avchd ps 28M).Czy jest to błąd menu?

    • w specyfikacji Sony jest napisane:
     Rozmiar obrazu filmowego (1920 x 1080 50p, około 28 Mb/s), więc prawdopodobnie w menu wkradł się błąd z 60p (tym bardziej, że po konwersji u Pana wyszedł divx 50p).

 • Witam – ja mam dylemat – na placu boju pozostał sony 200V fuji 300ex panasonic fz150 lub lx5
  jaki wybrac ? bo już nie mam siły czytać …aparat typowo wczasowo domowy-imprezy itp..zależy mi najbardziej na małych szumach i dobrych zdjęciach w pomieszczeniach…. jeśli z tych wszystkich różnice są niewielkie to chyba ze względu na rozmiar lx5…
  proszę o poradę.

  • Kwestia potrzeb. Sony 200V i Panasonic FZ150 to megazoomy. LX5 i 300EXR (fuji nie jest już produkowany), to trochę inna klasa aparacików. Jeśli nie potrzebny mega zoom, to brałbym LX5 ze względu na jasny obiektyw i niewielkie wymiary. Natomiast jeśli uważamy, że większy zoom przydałby się, a gabaryty nie są ważne, to Sony.

 • Dzień dobry Panie Maćku:)
  mam pytanie…..zastanawiam się nad kupnem dobrgo aparatu ale jestem amatorem…..”w oko wpadły mi” 2 cacka…… Sony DSC HX 200 i Panasonic Lumix DMC FZ 150…..czy mógłby mi Pan doradzić, który z nich jest lepszy….? chodzi mi o ostrość zdjęć, bez szumów, który lepiej się sprawdza w pomieszczeniach i na zewnątrz, w konkretnych warunkach atmosferycznych, który jest bardziej wytrzymały, bo wszystko pali mi się w rękach ;) ktory jest lepszy przy sztucznym świetle, przy naturalnym słoneczny, który lepiej odnajduje się w nocy czy w półmroku….?
  Pozdrawiam
  Kasia

 • Witam planuje zakup dsc hx 200. Obecnie mam sony alfa 500 z sigmą 18-200, czy mocno stracę na jakości zdjęć?. Jaką maksymalnie wielkość karty hx 200 obsłuży., kupiłem 64Gb i alfa500 jej nie obsługuje.

  • Moim zdaniem wymiana lustrzanki na kompakt, to krok w tył (szczególnie jeśli chodzi o jakość zdjęć i prędkość działania). Musi Pan pooglądać zdjęcia z Sony, szczególnie na wysokim ISO i samemu stwierdzić, czy to wystarczy. Być może ilość funkcji w tym kompakcie zrekompensuje utratę jakości na zdjęciach.

 • Witam
  Mam pytanie dotyczące funkcji makro. Piszecie, że sam się przełącza w tą funkcję przy zbliżeniu aparatu do fotografowanego obiektu (jeśli dobrze zrozumiałem). Podobno aparat ma fukcję ręcznego ustawiania ostrości. Czy jest możliwym wykonywanie zdjęć makro właśnie na funkcji ręcznej?

  Z góre serdecznie dziękuję za odpowiedź

 • Czy przy kręceniu filmów można uzyskać efekt “slow motion”

 • przy robieniu zdjęć makro, z ręki, prawie wszystkie zdjęcia są nieostre czego nigdy nie doświadczyłem przy robieniu zdjęć z H-50, lub sr-12. gdzie jest ten steady shot? jak to uruchomić żeby nie biegać wszędzie ze statywem? brakuje mi w tym aparacie takiej funkcji jaką można znaleźć w sr12… ustawienie ręczne polega na dotknięciu palcem lub innym przedmiotem do wyświetlacza LCD i aparat sam się ustawia na obiekt… Stwierdziłem też, że system aparatu potrafi się zawiesić… ze zdumieniem obserwuję wyświetlacz z prześwietlonym obrazem. Wszystkie przyciski są usytuowane zbyt blisko… jestem kawał drania i łapki mam jak mały cygan nogę, a lubię fotografować a nie zajmować się kowalstwem… przyciskam coś przypadkowo i zaczyna mnie ta zabawa zniechęcać… Tłumaczenie mi że w reklamie wszystko inaczej się ma, zaczyna mnie powoli zniechęcać do następnego ewentualnego zakupu. Nie obszernej instrukcji jak ktoś gdzieś napisał… jest kilka słów do nabywcy i tyle…obszerną instrukcje mam do H-50 i sr-12, o czym tu mowa? AF głośno, za głośno pracuje w trakcie filmowania, to jest poważny zarzut myślę.Brak trybu wykrywania ruchu i robienia zdjęć poklatkowych, a nawet krótki sekwencji filmowych w jakiś odstępach czasu… trzeba mieć pod ręka jeszcze inny aparat żeby nie biegać do gastrologa… są braki za bardzo zauważalne w stosunku do poprzednich modeli. Zdjęcia ostre trzeba robić ze statywu, no chyba że ja mam jakąś felerną sztukę

 • Witam. Jestem posiadaczką tego modelu. Wcześniej miałam okazję pracować z modelem HX-1 . Mam mały problem z trybem makro. W poprzednim modelu był specjalny przycisk, natomiast w obecnym po znacznym zbliżeniu uruchamia się sam, jednak kiedy chcę zrobić bardzo szczegółowe zdjęcie muszę się bardzo zbliżyć do obiektu. Często okazuje się, że rzucam cień na dany obiekt, a po oddaleniu sprzętu i użyciu przybliżenia wyłącza się tryb makro. Jest na to jakiś sposób?
  Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

  • Witaj! Niestety, aparat przechodzi w tryb macro automatycznie. W trybie zoomowania (tele) też potrafi robić zdjęcia macro, ale jest już inna minimalna odległość ostrzenia. Jedyne co pozostaje, to pilnowanie się i zwracanie uwagi na ekran, na którym pojawia się symbol oznaczający pracę aparatu w trybie macro. Po raz kolejny potwierdza się, że aparat został stworzony z myślą o zastąpieniu fotografa ;)

 • Wszystko gra, dodam tylko że swojej strony że brakuje mi oprogramowania producenta.

 • Mam pytanie odnośnie nagrywanych filmów tym aparatem. Otórz kupiłem go wczoraj i zastanawiam się jak zlikwidować datę i godzinę robienia filmu w FullHD mozna do zobaczyć na zdjęciu (http://i42.tinypic.com/ndohgx.png). Widzę na twoich filmach że się da. Jak? Pozdro.

  • Nic nie przestawiałem, aparat na domyślnych ustawieniach nie dodawał daty i czasu.
   Sprawdź, czy przypadkiem Twój player do filmów nie dodaje automatycznie czasu na ekranie. Czy przy różnych odtwarzaczach jest tak samo – próbowałeś odtworzyć film w Windows Media Player, MP Classic, VPlayer itp?

 • Jako amator fotografowania jestem dosyć zadowolony z jakości robionych zdjęć tym aparatem. Duży zoom daje frajdę z robienia fajnych fotek z dużej odległości, ale jedno bardzo mi przeszkadza i uważam to za największą wadę tego aparatu, – stosunkowo długo trwa przetwarzanie zrobionego zdjęcia. Kupując aparat, który robi zdjęcia seryjne z szybkością 10 kl. na sekundę byłem przekonany, że będę mógł strzelać jedno zdjęcie za drugim, a tu klapa. W trudniejszych warunkach oświetleniowych, z lampą potrzebuje chyba ponad 7 sekund, aby można było zrobić kolejne zdjęcie, w dobrym oświetleniu jest niewiele lepiej, jak dla moich potrzeb, to stanowczo za długo. Może ktoś bardziej doświadczony podpowie czy da się to jakoś zmienić, kartę pamięci mam 32 GB SanDisk Extreme Pro 45MB/s SD HC I.

  • Większych doświadczeń z HX200 nie mam, bo kupiłem go tydzień temu, ale wydaje mi się, że problem może dotyczyć karty. Ja robię na karcie SanDisk 8GB extreme (30MB/s) i trwa to znacznie krócej. Faktem jest, że kupiłem też kartę SanDisk 8GB extreme pro (95MB/s) i różnicy w pracy aparatu między tymi dwoma kartami nie widzę.

   pozdrawiam
   Wojtek

 • Zastanawiam się nad kupnem HX200. Obecnie mam FujiFilm HS10. Pixeli ma prawie połowę mniej, ale zoom 30x do tego również doskonała stabilizacja i masę fajnych bajerów. Obawiam się, że wydam 1800 zł i… różnica będzie niewielka. Nie mam bogatych doświadczeń z aparatami, a z poważniejszymi w ogóle…
  Podstawowe pytanie to doświetlenie lampą błyskową, tu mam zastrzeżenia do HS10. Przy ok 4 metrach nie można mówić o dobrym świetle. Czy masz może jakieś spostrzeżenia jeśli chodzi o tą sprawę.
  Drugim elementem jest fotografia seryjna. Czy HX200 ma możliwość regulacji czasu w jakim robi serię zdjęć?
  W końcu sprawa panoram. Jaki kąt można uchwycić panoramą. W HS 10 było to 270 stopni, a po krótkiej “zabawie” HX200 w sklepie zorientowałem się, że mogę zrobić tylko do mniej więcej 180 stopni (może po prostu nie wiem jak to zmienić).
  To chyba na pierwszy ogień tyle. Będę wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam
  Wojtek

  • Nie ma co liczyć na cuda przy lampce wbudowanej w aparatach kompaktowych. Jeszcze jest kwestia przy jakich parametrach aparatu wykonuje się zdjęcie z lampą. Można jeszcze ratować się podnosząc czułość ISO lub otwierając obiektyw (zmniejszając wartość przysłony). Producent dla lampki w Sony HX-200 podaje następujące parametry:
   “Automatyczna czułość ISO: Około 0,3 m do 12,4 m (szeroki kąt) / około 2,0 m do 5,9 m (teleobiektyw), ISO3200: maks. około 17,5 m (szeroki kąt)”,

   zaś Fujufilm HS10: “Skuteczne zakres: (ISO AUTO)
   Normalny: Ustawienie szerokokątne: ok. 30cm do 8.0m, Ustawienie Telefoto: ok. 2.0m do 4.0m”.

   Z parametrów podanych przez producenta wynika, że Sony ma jednak mocniejszą lampę. Fotografowałem w pomieszczeniu – pokoju, przeważnie na f2.8-f4, na szerokim kącie i aparat spisywał się dobrze.

   Zdjęcia seryjne – niestety, nie znalazłem opcji w menu aby zmniejszyć prędkość wykonywania zdjęć seryjnych. 10kl/s, to spora prędkość i można ciekawie wykorzystać, jednak bufor zapełnia się szybko, a zwolnienie trwa dość długo.

   Panoramy – nie ma podanych danych jak szerokie (w stopniach) panoramy może stworzyć DSC-HX200v, jedynie podane są wymiary w pikselach:

   HR (10 480 × 4096) / Wide (7152 x 1080 / 4912 x 1920) / Standard (4912 x 1080 / 3424 x 1920)

   Z panoram, które wykonałem tym aparatem można wyciągnąć wniosek, że jest to właśnie 180 stopni. Próbowałem szybciej i wolniej przesuwać aparat przy tworzeniu panoram a zakres “widzenia” był bardzo podobny o ile nie identyczny, bez względu na prędkość obracania aparatem.
   Przy okazji, Sony wykonuje panoramy w pionie (HR), lub w poziomie (standard).

   Na Twoim miejscu zostałbym przy FujiFilm HS10 przynajmniej przez kilka miesięcy, gdy ceny nowości Sony spadną.

   • Witam
    Dziękuję za odpowiedź. Właściwie przed jej przeczytaniem kupiłem już HX200. Generalnie bardzo fajny aparat. Lampa działa jak trzeba. Z doświetleniem jest znacznie lepiej jak przy HS10. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie jakość filmów nagrywanych tym aparatem. Nagrałem koncert, przy dużym zoomie w słabym świetle. Obraz jak i dźwięk, jak na mój gust – bardzo dobre. Odtwarzałem paru osobom fragmenty koncertu i praktyczne każdy pytał, jaką kamerą nakręciłem ten koncert, że jakość taka dobra…
    Jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas i odpowiedź
    pozdrawiam
    Wojtek

 • “Też tam byłem, miód i wino piłem” …
  Ale w moim odczuciu wino trąciło siarką a miód.. cóż.. miodu było trochę mało.

  1. Dekielek.. cóż..Sprawdziłeś Maćku, czy aparat się uszkadza jeżeli przypadkiem zapomnisz ściągnąć dekielka a uruchomisz urządzenie?
  Łatwo sobie wyobrazić sytuację, gdy urządzenie się samoczynnie usypia, chowasz je do torby a w niej przypadkiem coś się naciska, urządzenie się wzbudza i po mechanizmie..

  2. Uchylny wyświetlacz.. cóż to trochę moja opinia ale z miejsca próbowałem coś na nim kliknąć.. – nie jest dotykowy – szkoda.

  3. Uchylny wyświetlacz po raz drugi – + za to, że w ogóle jest uchylny, minus, że nie jest obrotowy.. Aparat celuje w amatorów.. oni często lubią robić “sweet fotki” przy czym zaznaczam, że takie zdjęcia czasem są fajną dokumentacją wypadu, bo jak idziesz w dwie osoby i chcesz mieć wspólnie zdjęcie na tle, np śnieżki a w okół brak innych turystów to cykasz jak możesz.. w tych sytuacjach (oraz w kręceniu domowych filmów przyrodniczych :) ) obrotowy wyświetlacz to potęga.

  4. Uchylny wyświetlacz po raz trzeci.
  Nie napisałeś Maćku jak się to cudo sprawdza przy pracy w bardzo jasny dzień.. jako że sporo na nim informacji pisanych małymi literkami, jak użytkownik ma sobie poradzić na plaży ? Będzie coś widział czy tylko się domyślał co w danym momencie robi ?
  Nie chce mi się szukać informacji.. ale fajnie by było gdyby jego powierzchnia była pokryta gorrila-glas, lub w najgorszym wypadku szkłem hartowanym.. Nic tak nie irytuje jak rysy na wyświetlaczu..

  5. uchwyt jest naprawdę super.. osoby z małymi rękami raczej nigdy nie doświadczały uczucia, że zaraz aparat Ci z rąk wypadnie, bo nie masz gdzie podziać się z za długimi palcami.. tutaj jest świetnie.

  6. Muszla oczna, czemu zapomnieliśmy zbadać ten element ? – to, że jest to też spory plus.. ale co w środku wyświetla i jak ładnie to robi ?

  Stawiając się na miejscu kupującego z takiego artykułu wolałbym przeczytać o wszystkich możliwych i zauważonych wadach..
  Bo to jest jak z wyborem mojego konta firmowego.. te duże banki, w zakresie, w którym takie konto będzie używane, mają dokładnie taką samą ofertę.. I nikt się nie powie, głośno o minusach..

  Wiem, czepiam się szczegółów.. ale od tego jestem..

  Sam w życiu bym tego aparatu nie kupił.. Czułbym się dziwnie wybrakowany nie mając możliwości operowania na RAW-ach.. ale domyślam się, że Sony szykowało ten aparat dla innych użytkowników.

  • Tak jak Grzegorzu zauważyłeś, Sony z aparatem celuje do amatorów dając im bardzo dużo opcji, ale też bez przesady, następne modele muszą w końcu wnieść coś nowego (np. uchylany wyświetlacz zamiast obrotowego).
   Ci, co wiedzą czego chcą będą wybierać NEX’a, Mikro 4/3 lub któryś z systemów lustrzanek (jak my).
   Co do Twoich spostrzeżeń:
   1. Zapomniałem o tym napisać, a nawet razem dyskutoawliśmy, że założony dekielek blokuje obiektyw (dekielek jest doczepiany do korpusu, nie do obiektywu). Po kilku włącz/wyłącz wysuwający się obiektyw zaczął “zrzucać dekielek”.
   2 i 3. Miałem to samo – z początku chciało dotykać się wyświetlacz w celu wprowadzenia zmian. Pewnie to wina tego, że Sony rozpuścił użytkowników NEXa dotykowym wyświetlaczem :) Uchylany a nie obrotowy – pewnie kolejny model będzie miał już obrotowy.
   4. LCD dobrze sprawuje się w ostrym słońcu. Nie miałem problemów z odczytem parametrów “drobnym drukiem pisanych”. Twoje spostrzeżenie może być inne jako osoby noszącej okulary.
   6. Wizjer – wyświetla to samo co LCD, jego jakość nie jest już taka dobra (wiadomo, ze wzgl. na mniejszą ilość punktów) przydaje się gdy już nic nie widzimy (np. na plaży?). Posiada oczywiście korekcję dioptrii, czujnik zbliżeniowy (włączenie wizjera i wył. dużego wyświetlacza przy zbliżeniu oka do wizjera). Większość zdjęć czy nagrywanych filmów i tak będzie wykonywana za pomocą dużego wyświetlacza. Zauważ, że Sony NEX jest całkowicie pozbawiony wizjera elektronicznego (można dokupić).

   Czepiaj się szczegółów, od tego jesteś :)

 • Dzień dobry.
  Proszę mi powiedzieć, jak sie ma sony HX 200 w stosunku do jego poprzednika sony HX 100. Byłbym wdzięczny za tę informacje.
  Dziękuję

  • Witam!
   Nie miałem w ręku DSC HX-100, ale według specyfikacji różnią się min.:
   – ilością megapikseli 16MP HX-100 vs 18MP HX-200,
   – autofocusem (200tka ma dodatkowo śledzenie, rozpoznawanie twarzy,
   – DSC HX-200V psiada ISO w zakresie:
   Auto, 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3200, 4000, 5000, 6400, 8000, 10000, 12800
   zaś DSC HX-100V:
   Auto, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
   – podwyższenie czułości w HX-200V może sugerować inną – lepszą i nowszą technologię sensora CMOS (oba są Exmor R) aniżeli tego zastosowanego w HX-100V, lub zmianę oprogramowania, które mogłoby sztucznie podbijać czułość,
   – HX-200V posiada dodatkowo notes przy GPS.
   – HX-200V ma “Efekty w obrazie
   Malowidło HDR, Cz-b o bogatej grad., Miniatura, Zabawkowy aparat, Kolor pop, Kolor częściowy, High-key: Miękki, Akwarela, Ilustracja”
   – HX-200V również jest wyposażony w “Korygowanie światła w tle techniką HDR”

Dodaj komentarz