Darmowe odzyskiwanie utraconych zdjęć lub plików z karty lub dysku

Na pewno każdemu z Was przytrafiło się utracenie ważnych danych, a jeśli nie, to (odpukać) kiedyś przytrafi się ;) W internecie znajdziemy ogromną ilość narzędzi do odzyskiwania tych darmowych jak i komercyjnych. Chciałbym tutaj przedstawić narzędzie darmowe, dostępne na platformę Linux, MacOS, Windows a mianowicie PhotoRec, które w moich przypadkach sprawdza się znakomicie.
Odpowiednią wersję można pobrać tutaj: www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download

Użytkownicy Linuxa powinni wpierw sprawdzić w repozytorium swojej dystrybucji czy nie ma tam PhotoRec. Ważna uwaga – znajduje się on w pakiecie TestDisk.

PhotoRec używałem z powodzeniem min w takich przypadkach jak:
– przypadkowo sformatowane partycje,
– usunięte ważne pliki (shift+delete),
– błędnie usunięte partycje,
– problemy z kartą CF – po zrobieniu sesji zdjęciowej aparat nagle przestał widzieć zdjęcia,
– sformatowana karta CF,
– uszkodzone pliki na karcie CF przez wadliwie działający czytnik kart (niestety nie wszystkie odratowano, program komercyjny renomowanej firmy również nie poradził sobie z tym).

Bardzo ważna zasada przy każdej utracie danych z nośnika, czy to kart, czy dysków – gdy stracicie dane, to bezwzględnie należy wyjąć urządzenie, odłożyć i go nie używać do czasu odzyskiwania z niego danych!!! Nadpisanie sektorów nowymi danymi może skutecznie uniemożliwić odzyskanie utraconych plików.

Poniżej przedstawiam PhotoRec działający na Linuxie podczas odzyskiwania zdjęć RAW z karty CF 8GB znajdującej się w czytniku kart. Na Linuxie PhotoRec powinien zostać uruchomiony z konta roota.

1. wybieramy napęd z którego chcemy odzyskać pliki. W moim przypadku jest to karta CF 8GB w czytniku kart

photorec www.maciejchyra.com2. Wybieramy rodzaj partycji. Karty CF formatowane są w systemie plików FAT32, więc zatwierdzamy pozycję [Intel]
photorec www.maciejchyra.com3. Wybieramy opcję odzyskiwania – czy odzyskiwać dane z całego dysku, czy tylko z danej partycji. W przypadku kart CF mamy przeważnie tylko jedną partycję (chyba, że sami dzieliliśmy kartę :) )

photorec www.maciejchyra.com4. Wybieramy rodzaj systemu plików z którego będą odzyskiwane dane. W tym przypadku jest to FAT32 (karta CF formatowana w aparacie)

photorec www.maciejchyra.com5. Wybieramy katalog, gdzie zostaną zapisane odzyskane pliki i potwierdzamy klawiszem C

photorec www.maciejchyra.com6. Czekamy aż PhotoRec wykona swoją robotę.

photorec www.maciejchyra.com

2 Komentarze

Dodaj komentarz