Często spotykane zapytanie na forach internetowych: “jaki laptop do zdjęć do 3000zł”, na które jest jednoznaczna odpowiedź – obecnie nie znajdziesz nic mobilnego w takim budżecie, co nadaje się do profesjonalnej obróbki fotografii, zwłaszcza, gdy pracujesz z drukiem. Nie ma w tej cenie laptopa, którego matryca wyświetlałaby całą przestrzeń sRGB nie mówiąc już o AdobeRGB. Natomiast, jeśli jesteśmy świadomi tego i mimo wszystko nie chcemy lub nie potrzebujemy wydawać worka pieniędzy na laptopa z matrycą szeroko gamutową a potrzebujemy mieć mobilną stację do podstawowej obróbki, to robi się spory problem. Każdy z nas ma inne wymagania, laptopa używa nie tylko do fotografii. Poniżej opisuję mój przypadek (case :) ).
Moje minimalne wymagania, jakie postawiłem laptopowi do zdjęć i programowania:
- matryca 15” lub 15.6” FullHD matowa !
- procesor minimum Intel i5,
- RAM >= 4GB,
- HDD >= 500GB,
- budżet do 3000zł !
Nie miały dla mnie większego znaczenia takie parametry jak: wygląd, jakość wykonania. Wbrew pozorom znalezienie takiego laptopa jest bardzo trudne. Poszukiwałem również wśród laptopów używanych.
Jeśli nie interesują Cię moje przeboje w zakupie laptopa, to przejdź od razu do opinii o tym Acerze.
Wytypowałem następujące modele: Acer Aspire V3-571G, MSI GE60, używane DELL XPS, Lenovo Y5xx, Sony Vaio.
Acer Aspire V3-571G. I tutaj pojawiło się kilka modeli pod tym oznaczeniem – z procesorem i5-3210M, i5-3230M lub i7, z matrycami HD oraz FHD (matowe i glare), z różną ilością pamięci RAM (od 4GB do 12GB) i pojemnością dysków HDD (od 750GB do 1TB), oraz kartami graficznymi (od Nvidia 640M do GT 730M), z BlueRay vs DVD. Jednym słowem amok i całkowita dezorientacja co jest co i za ile, bo ceny zaczynały się od ~1700zł do 2900zł i w zależności od sprzedawcy/sklepów posiadały różne parametry. Jak już ogarnąłem rozrzut w specyfikacji, to na mojej liście pozostały modele:
i5 3210m Nvidia 640m, 6GB RAM, 500GB HDD FHD IPS i w zależności od sklepu raz opisane, że posiadają matrycę matową innym razem, że glare (błyszczącą).
i5 3230m Nvidia 730m 8GB RAM, 750GB HDD FHD IPS.
Podobnie było z MSI GE60, ale w tym przypadku nie było takiego rozrzutu w specyfikacji. Wybrałem MSI GE60 i5-4200M z 8GB RAM, 1TB HDD, FHD, Nvidia GTX 765M. Niestety, jego matryca (TN) w testach wypada gorzej niż Acera (IPS).
Kolejne na tapetę poszły laptopy SONY Vaio, DELL serii Inspiron oraz, XPS a także Lenovo Y580. Dell XPS to już porządne laptopy z dobrą matrycą, solidnie wykonane, z dyskami 7200RPM. Niestety, powyższe modele wykraczają poza budżet 3000zł za nowy, więc szukałem wśród używanych. Nie znalazłem egzemplarza wartego uwagi, ponieważ albo były niekompletne, albo ściągane z USA i z nieadekwatną przebitką cenową.
Zastanawiałem się również nad używanym MacBook Pro. Jednak wydanie ponad 3000zł na używane jabłko, z podzespołami podobnymi lub gorszymi niż w Acerze lub MSI, z błyszczącą matrycą, która nie jest Retiną to za wiele. Przypominam jednocześnie, że nie zależało mi na ilości bajerów i wykonaniu.
Zdecydowałem się w końcu na Acer Aspire V3-571G z FHD IPS, 8GB RAM, 750GB HDD ze względu na bardzo pozytywne opinie i testy matrycy. Zakupy w kilku sklepach internetowych skończyły się niepowodzeniem, ponieważ produkty widniejące jako dostępne de facto nie było już w sprzedaży w żadnej konfiguracji. Po tygodniu czasu na aukcji jednego z popularnych sklepów pojawił się Acer Aspire V571G w magicznej konfiguracji (nie spotkałem jej wcześniej) i5-3230M, FHD IPS matowy, 4GB RAM, 1TB HDD, z DVD. RAM zawsze można dorzucić, więc kupiłem go.
Budowa, design
Laptop jest plastikowy, jak to Acer w segmencie konsumenckim. Jakość tworzywa wydaje się gorsza niż w moim starym HPku wartym obecnie 300zł. Błyszczący i miękki plastik: klapa, ramka matrycy, przód laptopa w okolicy TouchPada – zbiera odciski palców, smugi itp. Wygląd – pojęcie względne, w końcu o gustach nie dyskutuje się. Mnie się nawet podoba pomimo, że wolę minimalistyczny design.
Klawiatura, wyspowa, pracuje miękko. Klawisze są matowe, nie są tandetne jak w tańszych laptopach. Posiada klawiaturę numeryczną, która w moim przypadku przydaje się. Strzałki są mniejsze od pozostałych klawiszy, co mnie zdziwiło, w końcu to komputer celujący w multimedia/gaming – mnie to nie przeszkadza. Denerwuje mnie natomiast brak informacji o załączonym CapsLocku i NumLocku. TouchPad (gładzik) jest matowy i precyzyjny, ale i tak używam myszki bezprzewodowej.
Porty, złącza, napędy
Laptop posiada 2x USB 2.0 na prawym boku i 1x USB 3.0 na lewym. Przydałoby się ich więcej. Na ściance z USB 3.0 znajdują się złącza: mikrofonowe, słuchawek, HDMI, D-SUB, ethernet i zasilanie. Po drugiej stronie wspomniane USB 2.0, napęd DVD i Kensington Lock.
DVD – wygląda na słabej jakości o plastikowych prowadnicach urządzenie. Za jakiś czas wyleci, a w jego miejsce pójdzie drugi HDD.
Czytnik kart – gniazdo na karty xD,MS-Pro, SD, MM znajduje się z przodu obudowy.
Pozdespoły
Procesor i5-3230M jest dość dobrą jednostką. Posiada 2 rdzenie po 2 wątki. Pracuję na Lightroomie 4.4.1 oraz na Darktable i nie narzekam.
RAM – 4GB jak na razie wystarczają. Nie pracuję na kilku/nastu programach działających w tle, czy projektach graficznych aby na razie zwiększać jego ilość. Będzie potrzeba, dokupi się.
HDD – 1TB to już spory magazyn jak na laptopa do pracy. Wydajność – 5400RPM nieznacznie odczuwalna w Lightroomie w porównaniu do 7200RPM. W przyszłości można pomyśleć o SSD.
NVIDIA GT730M – nie gram, nie ocenię wydajności w grach. Natomiast ciągnie bez problemów laptopowe FHD i podpięte EIZO jako drugi monitor. Dla mnie ma również znaczenie technologia CUDA (obliczenia na GPU), które to karta ta umożliwia.
Głośniki – pomimo dumnie brzmiącemu napisowi DOLBY HOME THEATER niniejsze 2 sztuki brzmią gorzej jak jeden głośnik w starym HPku. Dźwięk jest jak z equalizera pod opcją hali czy innego efektu dającego echo/pogłos. Stereo działa fajnie i do Youtube’a wystarczą, a jak będę chciał coś konkretnie „zmielić”, to od tego są słuchawki lub podpięcie pod zewnętrzne urządzenia grające.
Bateria – przy średnim obciążeniu, na pełnej jasności monitora, wifi, normalnej pracy pociągnęła ponad 2h. W testach, przy minimum obciążenia na notebookcheck.net uzyskano czas 3h45min.
Matryca IPS FullHD z podświetleniem LED.
Czyli to, co w nim najważniejsze. Podświetlenie ma równomierne, dobre kąty widzenia. LCD jest jasny (wdłg. testów 313 cd/m²). Wiele osób narzeka na wysoką rozdzielczość przy 15,6”, zwłaszcza ci, którzy na takich nie pracowali. Pracowałem na Retinie i FHD nie robi na mnie wrażenia. Jeśli jakieś elementy systemu są za małe, to można skalować (zwiększenie rozmiaru fontów, ctrl+kółko w myszy do powiększania tekstu, stron www itd.).
Matryca nie kryje w pełni przestrzeni sRGB. Posiada bardzo głębokie czernie, podobne jak na matrycach w MacBook Pro. NIE NADAJE SIĘ DO PROFESJONALNEJ PRACY Z BARWĄ I DRUKIEM. Ale do obróbki w terenie i pracy nad masówką zdjęć jak najbardziej. Jak trzeba dopracować wybrane ujęcia pod względem kolorów, to od tego mam stację roboczą z Eizo. Dzięki matowej powłoce nie muszę oglądać swojej paszczy ;) oraz o niebo lepiej sobie radzi z wszelkimi odblaskami z otoczenia aniżeli matryce typu glare.
Podsumowanie
Plusy
- matryca jak na taki budżet !! ,
- wydajny CPU,
- możliwość rozbudowy bez utraty gwarancji (na to nie pozwala np. MSI),
- wydajna karta graficzna NVIDIA,
- w moim modelu dysk 1TB (niestety, standardowy laptopowy 5400RPM),
- przyjemna w “klikaniu” klawiatura.
- CENA! Sporo poniżej 3000zł (w dniu zakupu ok 2440zł).
Minusy
- miękki błyszczący plastik na klapie laptopa (obudowa matrycy),
- błyszcząca ramka wokół matrycy,
- brak diod informujących o wł/wył Caps Lock i Num Lock,
- plastikowe prowadnice w napędzie DVD,
- słabej jakości głośniki,
- mało USB, tylko 1x USB 3,
- brak DisplayPort,
- brak podświetlenia klawiszy.
Moim zdaniem komputer wart jest tych pieniędzy mając na uwadze wszystkie jego wady jak i zalety. Jeśli dysponujesz większą kwotą i wymagasz czegoś o wiele lepszego pod względem jakości oraz parametrów, to pomyśl nad laptopami DELL serii XPS lub HP ProBook.
Acer Aspire V3-571G vs Linux
Linuksy mają problemy ze wsparciem technologii NVIDIA Optimus. Jakimś rozwiązaniem jest zainstalowane Bumblebee http://bumblebee-project.org/ .