Samyang T-S 24 mm f/3.5 ED AS UMC – wrażenia i zdjęcia z tego obiektywu

Samyang T-S 24 mm f/3.5 ED AS UMC Fot. Maciej Chyra

Dzięki firmie Delta – przedstawicielowi Samyang Optics fotografowie jak i filmowcy mieli okazję uczestniczyć w Samyang Roadshow 2013 min. we Wrocławiu.  Można było skorzystać z warsztatów z fotografowania obiektywem tilt-shift, filmowania lustrzankami i optyką Samyanga oraz wypożyczyć szkła tego producenta do samodzielnego przetestowania.

Głównym punktem programu był nowy, wyjątkowy obiektyw Samyang T/S 24mm f/3.5, wyjątkowy, bo jest to instrument typu tilt-shift. Właściwości mechaniczne tego szkła pozwalają na korekcję perspektywy (koniec z „walącymi” się budowlami) oraz na kształtowanie głębi ostrości (np. efekt miniatury). Jest to wspaniałe narzędzie do architektury, fotografii produktowej (ze względu na uzyskanie dużej głębi ostrości przy otwartej przysłonie i niewielkiej odległości od przedmiotu), kreatywnej reporterki, wykonywania panoram i wielu innych zastosowań.

Kilka słów o samym obiektywie. Urządzenie jest wykonane solidnie, pierścień ostrości pracuje płynnie, bez luzów i z należytym oporem. Pierścień przysłony przeskakuje co f-stop z niewielkim oporem precyzyjnie ustawiając jej wartość. Mógłby być on szerszy przez co łatwiejsze byłoby ustawianie przy maksymalnym wychyleniu. Patrząc od strony tylnej soczewki widoczne są elementy kół zębatych i prowadnic. Producent mógł lepiej to rozwiązać i zminimalizować możliwość przedostania się kurzu, czy innych zanieczyszczeń do wnętrza tubusu.
Z wiadomych powodów, jakim jest min. skomplikowana konstrukcja optyczna urządzenia, nie posiada autofocusa, podobnie zresztą jak konkurencyjne instrumenty tego typu ze stajni Canona czy Nikona.
Obiektyw posiada cztery pokrętła: jedno ustawiające pochylenie (tilt), drugie przesunięcie (shift) osi optycznej, zaś kolejne dwa służą odpowiednio do zablokowania ustawionych pozycji lub zwiększenia/zmniejszenia oporu przesuwu dla obu parametrów. Wyposażony jest w dodatkowe dwa przełączniki – blokady dla tilt i shift umożliwiające obroty o +/- 90 stopni co w znacznym stopniu zwiększa wszechstronność jego wykorzystania.

Co umożliwia nam obiektyw tilt-shift?

  • korekcja perspektywy np. przy zdjęciach architektury,
  • kontrolowanie głębi ostrości w szerszym pojęciu niż ogólnie znanym za pomocą przysłony,
  • wykonanie panoram – zwiększenie rozdzielczości obrazu, z dwóch (przy matrycy APS) lub trzech (przy matrycy APS-C) ujęć za pomocą przesunięć na osi shift,
  • kreatywne wykorzystanie pochyleń i przesunięć osi optycznych do tworzenia niebanalnych zdjęć.

Aktualizacja:
Redakcja optyczne.pl niedawno przeprowadziła test tego obiektywu. Zachęcam do lektury na łamach tego portalu.

1 Komentarz

Dodaj komentarz